Excursie In Groene Maand Velen maakten 16 september 2006 een bijzondere wandeling door Oudorp, over de nieuw ingerichte Strandwal, door Oudorp en de Oudorperhout. Voor de organisatie van dit evenement tekenden de ge meente Alkmaar en Stichting Historisch Oudorp. Zo'n honderd mensen trokken, in vijf groepen verdeeld, op deze prachtige zaterdag, onder leiding van natuurgidsen van het IVN en bestuursleden van Stichting Historisch Oudorp het gebied in. Een feest door en voor liefhebbers en kenners van de omgeving. Voornamelijk Oudorpers meldden zich aan. Maar ook een enkeling 'van buiten' leerde de omgeving kennen. Een stuk natuur en wat historie in ontwikkeling in een uniek gebied: de Strandwal Oudorp. Voor dat stukje landschap gingen we terug in de tijd. In 2004 werd in samenspraak met omwonenden een inrichtingsplan voor dit gebied opgesteld, met als doel de waarden van het gebied te behouden en te versterken. Het college van B&W stelde het plan in juli 2005 vast en in november 2005 werd begonnen met de uitvoering. Water kreeg bijzondere aandacht bij de herinrichting. Inmiddels waren nieuwe watergangen gegraven, bestaande watergangen verbreed, sloten tussen weilandjes uitgediept en natuurvriendelijke oevers aangelegd. Naast het water kreeg ook het groen in het gebied een nieuwe impuls. Er werd een ecologische verbinding gelegd tussen de Oudorperhout (met de fundering van het voormalige kasteel de Nieuwburg) en De Strandwal Oudorp. Rondom het gebied kwam een nieuw wandelpad op een dijkje te liggen, dat het groen als het ware 'omlijst'. Dan is het zover. Wethouder Simon Binnendijk opende de excursie. Met toespelingen op bekende gezichten in de zaal bracht hij een levendig verhaal op de toehoorders over. Waarna een presentatie van bureau Noordpeil volgde, dat bureau was betrokken bij de herinrichting van het gebied. De presentatie Het idee eens een wandeling te organiseren door (historisch) Oudorp leefde al langer bij het bestuur van de stichting. Ook bij de gemeente Alkmaar lagen plannen klaar aan te sluiten bij de door het IVN (instituut voor natuurbeschermingseducatie) uitgeroepen 'groene maand'. Deze wordt jaarlijks in september gehouden. Dit keer was het thema 'water'. En juist het water speelde een belangrijke rol bij de ontwikkeling van een prachtig stukje landschap, een mooie groene strook aan de rand van een karakteristieke plek. Dat gaf voor de gemeente Alkmaar de doorslag om nu in Oudorp een excursie te organiseren. Enkele maanden voor de geplande dag kwamen de plannen van beide partijen samen. Wat in het kader van een landelijk evenement georganiseerd werd, kreeg het karakter van een plaatselijk belevenis. Kroniek van Oudorp 2007 10 Tocht door Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 10