Conflict In 1573 over de verkoop van bier De bekende bierbrouwersfamilie Heineken heeft een bijzondere band met Oudorp. Sinds 1840 voert de familie Heineken het 'gezag' over de Heerlijkheid Oudorp. Alfred Heineken was Heer van Oudorp tot aan zijn overlijden in januari 2002. Zijn erfopvolgster is mevrouw de Carvalho-Heineken. Maar wist u dat juist het bier en de verkoop er van in 1573 aanleiding was tot een groot conflict? En dat dit conflict toen bijna heeft geleid tot annexatie van Oudorp door Alkmaar? Gelukkig wist het bestuur van Oudorp onder leiding van de toenmalige Heer van Oudorp dit ternauwernood te voorkomen. De staatkundige vorming in Holland in de vroege Middeleeuwen kende veel strijd om de macht in bet dunbevolkte gebied. Om toch zeggenschap te krijgen werden door de graven van Holland bepaalde delen al vóór 1258 onder het gezag van een ambachtsheer gesteld, die ook het recht kreeg om het bestuur te benoemen en belasting te innen. Omstreeks diezelfde rijd kreeg Alkmaar in 1254 stadsrechten van de graaf Willem II van Holland. Dat hield in dat net verdedigingswerken mocht bouwen en eigen rechtspraak kreeg en belasting en accijns mocht innen. De macht van de graven verdween de volgende eeuwen. Daarvoor in de plaats kregen de Staten van Holland het gezag over de provin cie. Het recht van benoeming van bestuurders door de ambachtsheren werd in de Napoleon tische tijd rond 1800 sterk ingeperkt. Tot in de 20e eeuw bleven de heren betrokkenheid bij lier gebied tonen. De steden waren voor hun inkomsten afhanke lijk van de belastingen zoals tolheffing en accijns op allerlei producten zoals brood, zout en vooral op bier. In 1514 was de accijns op alcoholische drank in de stad goed voor ruim 70 van dc totale inkomsten uit de stadsaccijnzen. Een probleem voor het stadsbestuur was dat burgers naar de omliggende dorpen trokken en zich daar te goed deden aan accijnsvrij bier. Voor Alkmaar was dat onacceptabel. Daarom verbood het stadsbestuur haar burgers hun dorst te lessen in de herbergen 'Boonacker' in de banne Oudorp, de 'Naedorsr' in Heiloo en in de kroeg in het buurtschap van Jan Boyes. Uit het feit dat de verboden telkens herhaald moesten worden, bleek dat de Alkmaarders zich niets van de vermaningen van het stadsbestuur aantrokken. Daarom werd naar andere wegen gezocht. Met de ambachtsvrouwe van Heiloo werd in 1556 over eengekomen dat ze in een deel van haar heerlijk heid geen tapperijen meer zou toestaan. Drie jaar later kocht de stad zelf herberg 'De Naedorst', waarna deze werd afgebroken. Veel meer moeilijkheden leverde dc bestrijding van de tapperijen in de banne van Oudorp. In 1565 vroeg Alkmaar aan de Staten van Holland om Oudorp aan haar rechtsgebied toe te voegen. Na de succesvolle verdediging van de stad regen dc Spanjaarden verleende Willem van Oranje in okto ber 1573 een octrooi aan Alkmaar, waarin bepaald werd dat er binnen een bepaalde afstand rond de stad niet gebouwd mocht worden en dat daar geen ambacht mocht worden uitgeoefend. Het bestuur van Alkmaar vond dat niet voldoende. Een paai' maanden later schonk Willem van Oran je toen de 'jurisdictie' van Oudorp aan Alkmaar, wat betekende dat het gezag geheel overgedragen werd aan de stad. De dorpsbestuurders waren niet van plan toe te geven: met hulp van de ambachts heer gingen ze in beroep bij de Staten van Hólland en die verklaarde de annexatie ongeldig. Zo lukte het Oudorp onafhankelijk te houden. Pas 399 jaar later, in 1972, werd Oudorp alsnog een deel van de gemeente Alkmaar. Jan Bakker Kroniek van Oudorp 2006 9

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 8