meedogenloos af (zie de talrijke gedenkstenen etc. in den lande)'. 'Een volgend voorval', zo vertelt Gerrit Jonge bloed, 'speelde zich afin een pikdonkere nacht. Een groepje van een man of zes ging vanuit Sint Pancras met een bootje door de akkers naar Koe dijk-Noord, bij de Shiismolen, c.q. Koedijker vlotbrug, om een goudtransport vanuit Alkmaar -wat volgens de inlichtingen van de ondergronds zou plaatsvinden- te onderscheppen. Toen de mannén op de afgesproken plaats waren aan beland, wierpen zij barricades op met behulp van spijkerplanken en Spaanse ruiters. Maar tot ieders verbazing kwam lier transport uit tegen overgestelde richting, dus vanuit Den Helder. Zo snei mogelijk sloeg men op de vlucht, over de vlotbrug het dijkje af en ontkwamen zij zo in het donker. Het liep dus toch met een sisser af.' In het bijzonder voor Gerrit Jongebloed. Want dit Duitse transport liep uiteindelijk diverse lekke banden op en die werden toen snel ge maakt door een gerenommeerd garagebedrijf. De Duitsers gaven daarvoor sigaretten. Op zeker dag kreeg Gerrit Jongebloed van zijn buurjon gen Wally van Westen enkele sigaretten, maar Gerrit zweeg in alle talen. Moedig en gedurfd was dit alles wel. Je speelde toch met je leven! Spelen is niet het juiste woord, want het was allemaal bittere ernst. Ger rit Jongebloed, hij heeft het nu doorverteld. Jan de Moei Voor het gebouw van Appel Adolf in Alkmaar poseren de leden van de Ondorpse knok ploeg. Het zijn van links naar rechts: Gerrit Jongebloed, Jan Mulder, Ch. Destree en K. de Graaf. Kroniek van Oudorp 2006 41

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 40