KERKHISTORISCH HUISMUSEUM ARIS VOLKERTSZ Voormalig woonhuis Aris Volkertsz 1589-1608 Verdronkenoord 37 1811 BB Alkmaar Telefoon 072-5123154 info (fihuismuseum.nl bevonden zich wat meer gereformeerden. Aris Volkertsz. is vier jaar predikant in Oudorp geweest. Hij overleed in 1612. Na hem kwam R Aemillius van Broek in Waterland; deze werd echter in 1619 ontslagen. Dc als proponent in 1620 bevestigde A. Scipio overleed in 1624 en werd als proponent opgevolgd door zijn broer tot zijn vertrek naar Oost-Indië in 1645. En velen zuilen volgen. In het midden van de 19e eeuw is de kerk uit 1599 kerk gerenoveerd. De Terp was toen gesierd met een hoge stenen toren. Die toren raakte door achterstallig onderhoud en het feit dat hij bijna overwoekerd raakte door het overdadig groeiende klimop in verval. De burgerlijke overheid, eigenaar van de toren, besloot toen -de renovatie was nog maar net begonnen- over te gaan tot het slopen van de grote toren. Van de sloop is nauwkeurig verslag gedaan. Het slopen van deze toren leverde namelijk veel kennis van met name het metselwerk in de oude vaderlandse bouwkunst op. Er is bijvoorbeeld een periode geweest waarin men -wat het metselwerk betreft- gebruik maakte van het zogenaamde Vlaams verband. Dat is van toepassing geweest in de in 1865 gesloopte toren. Tijdens het sloopwerk gebeurde het dat de to ren in het kerkgebouw viel en in zijn val de hele westmuur meenam. Die moest toen helemaal opnieuw worden opgebouwd. En de nieuwe to ren, ecu veel kleiner en niet van steen gemaakt, maar van hout maakee van De Terp weer een compleet kerkgebouw. Alleen de eiken kapcon structie van de kerk uit de 16" eeuw is bewaard gebleven. In 1867 konden kerk en nieuwe toren feestelijk in gebruik worden genomen. De klok en het orgel in De Terp In de nieuwe toren hoorde ook een nieuwe klok. In hetzelfde jaar -1867- bestelde de kerk voogdij bij de firma Van den Brink uit Am ster dam een uitgegoten staal gevormde klok. Die kwam er, ook al moest hij helemaal uit Sheffield in Engeland komen. Deze stalen klok toen een nieuwtje, want dc meeste klokken waren gegoten uit het duurdere brons - hangt er nog steeds. Tien jaar na de klok - in 1877- kreeg De Terp voor het eerst een orgel. Want was is een kerk zonder orgel? Als je mensen hoort praten over 'hun' kerk gaat het al heel gauw over het orgel in de kerk. Het geelt een meerwaarde aan her gebouw en een goed orgel is iets om trots op te zijn. Dit laatste geldt ook voor bet orgel in De Terp. Voor het in die tijd kolossale bedrag van 5000 gulden bestelde men een pijporgel hij orgelbou wer Ypma uit Alkmaar. Dit orgel kwam door zijn warm timbre en fraai bouw in het oude kerkgebouw uitstekend tot zijn recht. Voor de financiering besloot de kerkvoogdij een lening aan te gaan cn die in vijf jaar af te lossen Op 18 juli van hetzelfde jaar 1877 plaatste men in de toren ook een uurwerk, van A. Barstra uit Amsterdam. Midden boven in het orgelfront werd de tijd van de klok op de toren door een mechanische overbrenging zichtbaar. In februari 1884 overleefde de toren met de klok een zware storm. Het uurwerk raakte zwaar beschadigd en moest uiteindelijk worden vervangen. De flinke schade aan de toren wist Kroniek van Oudorp 2006 38

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 37