Wanneer begint iets als een kerk? Wanneer kun je spreken van een gemeenschap in Outlorp, waar mensen dat ook zo voelen? Want dan pas kan er sprake zijn van net plan om samen -als uiting van dat je bij elkaar hoort- een kerk te bouwen. Kerk en gemeenschap zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Zo gaat het altijd, vroeger, nu, overal en dus ook in Oudorp. Daar begint liet dus. Het begin Wanneer? Zeker meer dan duizend jaar gele den. In een brief uit 1063 van de bisschop van Utrecht wordt voor het eerst de Rooms-Katho- lieke Laurentiuskerk genoemd. Die kerk zal er toen al wel een tijdje -honderd of misschien wel twee honderd jaar- hebben gestaan. In Oudorp, dat toen Aldenthorp heette. Dat bestond uit een paar buurtschappen op het hoge einde van een strandwal. Deze strekte zich uit vanaf het legendarische stadje Vronen tot vlak onder Alkmaar. Enkele buurtschappen, dus klein, met enkel wat boerenwoningen. Maar strategisch in die roerige tijd van graven en door aanvallende en naar hen uitvallende Westfriezen niet onbe langrijk. Oudorp kon namelijk door de toen malige graaf van Holland als bruggenhoofd worden gebruikt om in bet land van de Friezen binnen te kunnen trekken. Als we de namen van de buurtschappen die Oudorp vormden zien herinneren die aan onze tijd: de Nol len, het Ooievaarsnest en Huigendijk. Samen vormen ze een soort van terp, die ooit gemaakt was door een rijk man, een zekere Hugo -waar naar Heerhugowaard is genoemd- en lagen zo maar onbeschermd in het landschap en bleken bijzonder kwetsbaar te zijn. Oudorp dus als bruggenhoofd, onder leiding van de Heer van Egmond, een van de vrienden van de graaf die noch in de buurt woonde. De Heer van Egmond, beschermheer van de abdij van Egmond, verkreeg het recht om belasting te innen en bestuurders aan te stellen. Hier door kon Oudorp zich heerlijkheid noemen. Maar met een wat lastige positie vanwege zijn ligging op het Westfricse gebied, tegelijk ook min of meer ingelijfd bij Holland. Toen rond 1220 graaf Willem 1 Westf riesland binnenviel verplichtte hij Oudorp om de bondgenoten van de graaf met hun gezinnen in het dorp in veiligheid te brengen. En ook krijgsgevangenen moest Oudorp in bewaring houden. Dat dit niet de sympathie van de Friezen had mag dui delijk zijn. Hollandse Westfriezen hebben vaak strijd gevoerd. Kroniek van Oudorp 2006 35 J De geschiedenis van De Terp

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 34