voet aan wal. Daar was bij Jan Boyes' overtoom mooi gelegenheid voor. Hier was een herberg en een winkelier dier er zijn handel dreef. En er was ook een scheepswerf gezien het beroep van Sybeth Pietersz Speelder die daar heeft gewoond en het beroep van scheepmaker uitoefende. Verder hadden zich er diverse (klein) handelaren gevestigd en ook een molenaar. De schoolmees ter van Oudorp trouwde met een dochter van Jan Boyes en betrok een woning in het buurt schap. Bewoners van Jan Boyes' buurtschap Er moeten behoorlijk wat gezinnen hebben gewoond in het buurtschap. Veel buurtbewo ners waren lid van de Nederlands Hervormde Kerk te Oudorp en Oterleek. Ze kerkten in het kerkgebouw van Oudorp wat nu De Terp wordt genoemd. In de inventaris nr. 1 van deze kerk worden ze allemaal met naam en toenaam ge noemd. Zoals bijvoorbeeld Jan Jacobsz Speelder. Hij werd in 1648 tot ouderling gekozen. Kort hierna overleed hij en werd Cornelis Jansz IJbels genoemd als voogd over zijn kinderen. De naam Speelder duikt regelmatig op. We lezen van Sijbet Claesz Speelder die op 14 juli 1665 tot nieuwe schepen van Oudorp werd benoemd. En Claas Sijbitsz Speelder was in zijn leven schout van Oudorp. Hij ligt begraven in de Nederlands Hervormde Kerk te Oudorp. Op zijn grafzerk staat vermeld dat hij gerust is op 21 september 1727 en zijn vrouw Lijsbit Pieters op 13 juni 1721 Verder is de zerk versierd met een medaillon, met daarin een gekroonde harpist. Een bijzondere buurtbewoner is Sybeth Pietersz Speelder. Van beroep timmerman en scheeps bouwer. Vanwege zijn kennis over de bouw en tuigage van schepen, herstelde hij het scheepje dar in de Grote St. Laurens Kerk van Alkmaar hangt en van tuigage werd voorzien. Sybeth Pietersz Speelder trouw de met Maritje Claesdr. Zij kwam uit Zaandam en werd in 1654 lid van de Nederlands Hervormde Kerk van Oudorp. Sybeth volgde haar een jaar la ter en wel op 21 februari 1655. Hij was actief in de kerk en werd gerespecteerd en daarom volgde twee jaar later zijn verkiezing tot ouderling. Maar na drie jaar kwam bier een einde aan, want Sybeth werd geschorst. Reden was dat hij s zondags bijna nooit in de kerk te zien was, hij te vaak afwezig was en dus ook niét verscheen als het Heilig Avondmaal werd gevierd. Dat kon niet in die tijd en dus mocht hij niet langer her ambt bekleden van ouderling. Maar niet voor altijd, gelukkig. Want, zo lezen we in de verslagen van de Nederlands Hervormde Kerk, 'keerde Sybeth Speelder weder tot de Oudorpse Openbare Godsdienst. En toen? Hoe is het verder met Sybeth en zijn vrouw gegaan? Niet lang na zijn terugkeer naar de kerk overlijdt Maritje, in 1664. Sybeth hertrouwt op 11 januari 1665 met Cornelisje Jans, en weduwe van het Zeglis, buiten de Boompoort. Daar gaat Sybeth ook wonen. Tussen 1681 en 1684 moet Cornelisje Jans overleden zijn. Sybeth zoekt zijn geluk in een derde huwelijk. Op 7 mei 1684 trouwt hij met Lijsbeth Jacobs, een weduwe uit de Hofstraat in Alkmaar. Sybeth is dan woon achtig op de Laat in Alkmaar. Dit huwelijk is maar van korte duur. Lijsbeth overlijdt op 10 juni 1684 en wordt begraven in de Grote Kerk. Tijdens zijn huwelijk met Cornelisje Jans begint Sybeth Speelder vanaf 1671 onroerende goederen aan te schaffen. Een deel daarvan wordt door de erfgenamen van Cornelisje weer verkocht. Blijkbaar had ze een grote vinger in de pap. Speelder zelf begint in 1687 met de verkoop. Op 13 februari 1694 ligt hij ziek te bed als hij zijn testament herziet en Claes Jansz Cuyp, zijn halfbroer, Pieter Gerritsz zijn neet en Lijsbeth Cornelis zijn nicht benoemt tot erfgenamen. Zijn woning en landerijen in de Heerhugowaard zijn dan inmiddels verhuurd aan Pieter Jacobsz Hoogh. Het overlijden van Sybeth Pietersz Speelder moet ergens tussen 1703 en 1707 hebben plaatsgehad. De cura toren van zijn testament verkopen na 1707 de rest van de eigendommen van Speelder. Zijn rustplaats is ondanks vele naspeuringen tot op heden onbekend gebleven. Kroniek van Oudorp 2006 33 prl i-Pj cj'-* *1' 3 j ••>-'- .-V'- 1

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 32