2 *:jL Uit de schepenrollen van Oudorp Het is 8 mei 1645. Voor de schepenen van Oudorp verschijnt Jan Adriaens Meuck, brouwer in t Schilt1 te Alkmaar. Hij begint op deze dag een langdurig proces tegen Banckeris IJlfs oin betaling van 370 gulden en drie stuivers wegens 'geleverde bieren Banckeris IJlfs woont op dat moment in, zoals dat heet, Jan Boyes. we gaan nog wat verder terug in de tijd. Dan komen we de naam tegen van Doede Syinans, ook wonend in Jan Boyes (Buyes). Hij eist van de weduwe van Cornells Aerjens Lansz op 1 maart 1638 betaling van acht gulden wegens verteerde kosten. later jaren buurtschap Huigendijk wordt ge noemd. Ook het Luttik Oudorp, dat nu binnen de stadsgrenzen ligt van Alkmaar, behoorde in vroeger jaren tot de banne Oudorp, in die tijd grenzend aan de Voormeer. De overtoom van Jan Boyes De buurtschap Jan Boyes is voor een deel gele gen in de banne, het rechtsgebied, van Oudorp en voor een deel in de banne van Heerhugo- waard. Het buurtschap is genoemd naar de overtoom die daar lag. Via deze overtoom, een overhaal die uit meerdere wielen bestond, wer den de schepen uit het water van de Schermer overgehaald over de dijk om hun reis te vervol gen in bet water van Heerhugowaard, of omge keerd. Via een gladde helling aan weerszijden van de dijk werden de schepen door middel van een lier waarvan de lus om tie achterzijde van de boot was gelegd, over getrokken. De uitlopers van de helling lagen dieper in het water zodat ais het schip kwam aanvaren deze als het ware op de helling terecht kon komen. Jan Boyes' overtoom heeft eerst halfweg de Huigendijk gelegen en dankt zijn naam aan de eigenaar Jaai Boyes. Deze overtoom lag eerst daar waar zich nu het Poldermtiseum van de Heerhugowaard bevindt. In december 1546 is de Jan Boyes' overtoom ernstig beschadigd door het onweer en de zeer zware storm. De schade was zodanig dat men besloot de overtoom niet te herstellen, maar te verleggen naar het begin van de dijk onder de rook van Oudorp. Met de overtoom gaat de naam Jan Boyes mee. Drukte en vertier Het moet er best druk zijn geweest, daar op het buurtschap van Jan Boyes. Schepen komen en gaan weer en het scheepsvolk zette er regelmatig ^cjuaprp j. Dit zijn enkele van de vele voorbeelden ge noemd in de schepenrollen waai* de processen zijn beschreven die voor het gericht zijn gevoerd gedurende de ongeveer veertig jaren van her bestaan van Jan Boyes, zo tussen 1640 en 1680. Als het om geld gaat zijn de buurtbewoners van Jan Boyes een strijdbaar volk. Een volk(je) dat zich had gevestigd in een van de buurtschappen van Oudorp, in het buurtschap Jan Boyes. In middels bestaat dit al lang niet meer, is liet een min of meer vergeten buurt van Oudorp. Maar waar bevond zich dit buurtschap en hoe kwam men er op dit het buurtschap van. Jan Boyes te noemen? In de banne van Oudorp Aan Oudorps grenzen hebben in dc loop der jaren verschillende buurtschappen bestaan, het Ooievaarsnest, de Nollen, Jan Boyes, dat in Kroniek van Oudorp 2006 32 Het buurtschap Jan Boyes (Buyes)

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 31