te staan. Door een loeiende storm ging de toen vijftig jaar oude dam in de Rekere, die Alkmaar en Oudorp tegen de Zijpe moest beschermen, verloren. Tot voorbij Oudorp nam het water be zit van de cultuurgronden. De Heerhugowaard ontstond toen en ook tientallen meren tussen Schagen en Egmond. Als Oudorp nog precies in West-Friesland ligt, betekent dat, dat Oudorp ook binnen de Omringdijk moet liggen. En dat is soms, zoals gezegd, moeilijk aan te tonen, want de dijk is hier bijna nergens duidelijk te herkennen. Hoe loopt de Omringdijk om Oudorp? Laten we als aanloop bij de buren beginnen. We gaan naar Oterleek en fietsen langs De Otter, de oude korenmolen, in Oterleek, Die molen ligt aan de oude Huygendijk. Aan de overkant van het water ligt de nieuwe Huygendijk. Als u de oude Huygendijk afloopt - fietsen gaat hier moeilijk - komr u uk op de Slingerdijk. Deze ligt in het verlengde van de Korte Molenweg. Aan de rechterkant van die dijk ziet u een schit terende rietkraag, waarin zelfs wilde orchideeën bloeien. Aan de linkerkant bevindt zich de Schermer, vier meter beneden NAP. De Slinger- dijk komt uit op het Nollencircuit en nu moet u de N242 oversteken. Dat doet u op de fiets via een tunneltje. Als dat gelukt is, moet u naar het zuidwesten. En hier heeft Oudorp iets heel speciaals, namelijk twee omringdijken: de oude Omringdijk met de Amhachtsmolen uit 1630 en de nieuwe Omringdijk, de Schermerdijk ge noemd. De Kippenbrug verbindt beide dijken! De echte Omringdijk is hier verlegd tot bij de Kraspolderbrug, omdat het kanaal Omval-Kol- horn hier zo'n 75 jaar geleden werd gegraven. Men wilde liever de dijk aan de oostkant van het kanaal hebben, om hem in één keer te laten doorlopen. Dc oude dijk bleef liggen en dat is voor een groot deel onveranderd gebleven. De Schermerdijk is dus het nieuwe deel van de Westfriese Omringdijk. Dertig jaar lang fietste ik vijf keer per week over deze dijk. In alle seizoenen. Ik heb toen de pracht van de Schermerdijk en omgeving leren kennen: In de lente is ze lieflijk, alles groeit van voor of an. Kloine bloempjes, jonge veugels, 't nuwe riet komt opperdan. Zeumerdags den is ze fieter, koikt ze zó van alles mag". Tulpe, kroke en narcisse. Skeipe blateje gedag. In de herrest is ze narrig 't loikt soms of ze gluiperig lacht. Hage/stiene om je ore, beule teugen windkracht acht. Winterdags is z' ongenaakbaar, skoftig koud loit ze d'rbai. 'k Hoor de stilte as ik soches deur de sneeuw nei skoól toe raai. Kroniek van Oudorp 2006 29

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 28