In de twintiger jaren van de vorige eeuw kwam de voetbalsport in de belangstelling te staan. Alle religieuze richtingen hadden een eigen voetbalcompetitie. Daarboven stonden, naast de 'algemene' (K)NVB, ook bonden van de eigen kleur. In dit artikel gaan we in op de verenigingen die in Oudorp en het Ooievaarsnest hebben bestaan. Aan het ei na van die wetenswaardigheden kijken we ook nog even naar de landelijke ontwikkelingen om u een wat vollediger beeld te schetsen van de ontwikkelingen op dit terrein. In Oudorp is op dit moment alleen de voetbalvereniging Kolping Boys bekend maar dit is niet de enige club die ooit in ons dorp actief is geweest. Verscheidene voetbalverenigingen hebben in de loop der jaren bet levenslicht gezien, maar hebben, om uiteenlopende redenen, hun be staan weer moeten opgeven. Dit artikel voert de lezer langs deze vaak gerenommeerde, maar helaas verdwenen clubs. Het stukje Otidorpse voetbalgeschiedenis kunnen we verdelen in die in het dorp zelf en die in het Ooievaarsnest. Het Ooievaarsnest kende een aantal 'neutrale' vereni gingen, te weten ASV, MEVO, Oudorp en De Randers, terwijl vanuit de katholieke parochie in liet dorp de clubs SDW, VVO en Kolping Boys, het levenslicht zagen. Dat is alles bij elkaar een groot aantal voor een klein dorp, al moet hierbij wel worden aangetekend dat het katholieke dee! van de bevolking van het Zuidend, dat tot de Sint Laurenti us parochie behoorde, zich logi scherwijs oriënteerde op een katholieke club in Oudorp in plaats van op het neutrale Vrone. In Sint Pancras woonden praktisch alleen mensen met een Protestantse achtergrond. SDW (1921-1930) De oproepen van de lokale geestelijken hadden reeds in 1921 succes. Frans Hes, Klaas Wester (de vader van aannemer Jan Wester), A. Ver duin, Jaap Wester en A. Oud staken de koppen bij elkaar om binnen de katholieke DHVB de vereniging Sterk Door Wilskracht op te richten. Overigens kwam de clubnaam SDW veelvuldig voor bij de diverse bonden. Er werd gekozen voor een mooi rood met (Beetje) groen shirt en rode broek. De kousen waren dwars gestreept. De eerste wedstrijd van SDW werd met veel Stem Wortel uit de Westerstraat in Oudorp en zijn moeder. De foto is genomen in 1923 op het veld van SD W tegenover café Rust Wat. Op de foto ziet u de af'astering die de club kon aanschaffen en neerzetten dankzij enkele aandeelhouders die elk 25 gulden opbrachten en die bij het faillissement van de club in 1930 daarvan geen cent meer terugzagen. Kroniek van Oudorp 2006 19 Vergane Ondorpse voetbalglorie

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 18