dc naoorlogse toneelvereniging jammer genoeg ter ziele was gegaan, namen enkele Oudorpers na drie jaar het besluit om een nieuw toneelge zelschap op te richten. Dit vond plaats ten huize van het echtpaar Jan Zuurbier en Jo Konijn. Men kwam tijdens deze eerste vergadering zeer snel tot een naamgeving. Het zou 'Sint Lauren tius' worden, de patroonheilige van de parochie Oudorp, Dc eerste uitvoering vond plaats in de het oude verenigingsgebouw naast de St.. jozefschool. De vereniging startte met 16 leden te weten: Frans Nuyens (voorzitter), Herik Koning (secre taris), Jan Zuurbier (penningmeester), Willem Admiraal, Kees Bont. Jaap Berkhout, Wim Berkhout, Jan Frederiks, jan van de Hurk, Pe van de Hurk, Jo Konijn, Jerry Staa, Willem van de Park, Bets Veel, Tiny Stoop en Mar van der Ward. Polly Perkins Men koos als eerste stuk 'Polly Perkins', een toneelspel in drie bedrijven van Gerard Kielen. Onder leiding van regisseur Henk Ursem stort ten de leden zich vol enthousiasme op dit stuk van liefde en bedrog. Dat men niet had stil gezeten, bleek wel uit het feit dat reeds na zes weken, op zaterdag 25 en zondag 26 januari 1957, de eerste uitvoering plaats vond in het oude patronaatsgebouw naast de Sint Jozef school. Het werd een groot succes. Naast hoogtepunten kende de toneelvereniging vooral in het begin van de zestiger jaren ook dieptepunten. Met name de TV was hier de grote schuldige. De drang om uit te gaan nam sterk af en daarvoor in de plaats kwam een avondje gezellig thuis TV kijken met het hele gezin. Hoe diep dat dal was, hl eek op zondag avond 23 januari 1960, toen er bij her prachtige stuk 'Deining om een dorpsdokter' slechts 40 mensen in zaal Meereboer aanwezig waren. Het was dus meer dan logisch dat dit ook in financieel opzicht gevolgen had, mede door dat de kosten rondom een toneeluitvoering aanzienlijk stegen. Men bleef echter niet bij de pakken neerzitten en in de daarop volgende jaren werden, maar nu in zaal Meereboer, toch gewoon toneelstukken door Sint Laurentius op de planken gezet In 1970 vond er een naamsverandering plaats. Het bestuur van de toneelvereniging had tijdens een van haar vergaderingen namelijk besloten om de vereniging open re stellen voor alle ge zindten. Het bestuur stapte daarbij tevens af van de naam 'Sint Laurentius' en koos weer voor de naam Tot Oudorp's Plezier' (TOP), die de toneelgroep van vlak na de oorlog toen voerde. Schooltoneel Aan het einde van de zestiger en begin zeventi ger jaren was er in Alkmaar een groep enthou siaste onderwijzers, die ieder jaar onder leiding van de regisseurs Jan Gomes en Wim Pieters voor de kinderen van alle Alkmaarse scholen een toneelstuk opvoerden in het Wapen van Heems kerk. Over negen avonden verspreid genoten de kinderen van de stukken, die door de Alkmaarse hoofdonderwijzers K. Oudes en H. Riemers voor de Alkmaarse jeugd geschreven werden. Van hun hand zijn zeer bekend: 'Het spook van Speehtenstein, 'Poerlepotje en 'De heker van Elzen rode'. Het Wespen nest, opge voerd in het Gulden Vlies (1947) Kroniek van Oudorp 2006 14

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 13