De Jogersies bestond, kwamen we o.a. de namen tegen van Oudorpse acteurs en actrices ais Piet en Siem Baltus, Jaap Berkhout, Dirk en Piet Klanker, Alie Mul, Willem van de Park en Piet Schreu- der. De Klokkengieter Jammer was bet dat bet laatste stuk van Coolen, 'de Klokkengieter', nimmer is opgevoerd. De oorzaak is bekend: In de dagen voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog kwam overal het toneel op een heel laag pitje te staan. In die tijd waren de mensen al lang blij dat ze bet leven hadden. Na de oorlog kwam het toneelspelen en het cabaret weer langzaam op gang. Voor cabaret was Oudorp aangewezen op het zeer bekende trio Jo Sraa, Gerda en Siem Fontein. Zij traden op onder de naam 'De Jogersies' (Jo, Ger(da) en Sie(m). Siem was werkzaam in de Alkmaarse Ijzerfabriek (later doorgegaan onder de naam Machinefabriek Alkmaar) op de hoek van 't Raaks je en de Voormecr. Naasr cabaret hield het drietal ook van acrcren. Regelmatig verzorgde het trio feestavonden voor personeelsverenigin gen. Toen directeur Hulskamp van de Metaalwa- renfabriek op zekere dag aan Siem vroeg ol hij voor het personeel van de fabriek een feestavond wilde verzorgen, hoefde hij niet lang na re den ken. Het zou een toneelavond worden. Siem ging in Oudorp op zoek naar mensen, die bereid waren om in het eerste toneelstuk na de oorlog mee te spelen. Het duurde niet lang of hij had een stel enthousiaste spelers cn speelsters om zich heen verzameld, die het toneelstuk 'Aron Slootjes in de knel' in studie namen. Het was niet meer dan logisch dat Siem de regie van dit stuk in handen zou nemen. Henk Koning Een van de spelers van het eerste uur was Henk Koning, die nu nog steeds bij de Oudorpse toneelvereniging op de planken staat. Saillant detail was, dat het eerste toneelgezelschap na de oorlog ook de huidige naam TOP droeg. Het stuk dat men speelde werd een succes. Na twee uitvoeringen in het patronaatsgebouw van Oudorp, volgde nog een uitvoering aan de Omval en een in het Wapen van Heems kerk in Alkmaar. Dat men de smaak goed te pakken had, bleek wel uit de stukken, die de toneelgroep in de jaren hierna voor her voetlicht bracht. Zo bracht zij achtereenvolgens: Op afbe taling (1946), Het Wespennest (1947), Uw Wil Geschiede (1948), Inbrekers gevraagd (1949), Cel 13 is vrij en De moordenaar en het meisje (1930), De verkochte bruid (1951) en Naar het volle leven (1952), dat maar liefst tien maal weid opgevoerd. Naasr de twee voorstel lingen in Oudorp en een uitvoering voor dc hlindenbond Sim Odilia, trad men op in het Wapen van Heemskerk, in het Bruno-gebouw in Fleiloo, in Heerhugowaard, Onderdijk, Scha- gen en Sint Pancras. Het laatste stuk dat deze groep op de planken zette was Achter de wolken schijnt toch de zon'. In de twee daarop volgende jaren was Oudorp verstoken van toneel en werd dc leegte opgevuld door een revue en een cabaretvoorstelling, die onder leiding stonden van de enthousiaste mees ter Sprinkhuizen, die verbonden was aan dc Sint Jozef Lagere School. En dan komt het jaar 1956. Zondag de eerste oktober 1956, de daq dar de russen Hongarije binnenvielen, werd de huidige toneelvereniging 'Tot Oudorp's Plezier'(TOP) opgericht, onder de naam 'Sint Latirentius'. Nadar dus in 1953 Kroniek van Oudorp 2006 13

Kroniek van Oudorp | 2006 | | pagina 12