Maja de Jong - de Herder 32 Dit huwelijk was geen succes en heeft ook maar een jaar geduurd. Maar op zijn 84s,e is hij nogmaals in het huwelijksbootje ge stapt, met een vriendin die hij al achttien jaar kende. Zij was de ideale vrouw voor hem en wij waren allemaal heel blij met haar. Zij, Louky van den Brink, heeft hem tien jaar overleefd. Exact op zijn sterfdag, tien jaar later, werd zij dood aangetroffen. Nog in 2002, het jaar voor zijn dood, is in het Rijper Museum een tentoonstel ling van zijn fotohistori- sche verzameling gehou den, onder de naam 'Kijk 'n kiek'. den op een Fins eiland. Toen mijn vader 80 werd is zij naar Nederland gekomen en sindsdien is er een warm contact geweest Toen hij een tentoonstelling van mijn va der opende, noemde André van der Louw hem'een vrouwenman' - dat klopte eigen lijk wel. Ik hoorde op straat van 'tante Alie Woes- tenburg' dat hij getrouwd was met een zus van zijn vriend Joep Monnickendam. Zij vroeg waarom ik niet bij de bruiloft was. Ik wist van niets. Mijn vader had zijn kinderen niet uitgenodigd en had kenne lijk voor de trouwerij al zijn bedenkingen. Het grootste deel van zijn fotografische nalatenschap wordt beheerd in het Fotomuseum in Rotterdam. En zijn verzameling 'fotografica' (de voorwerpen die ongeveer de hele periode van de'natte' fotografie bestrijken) zijn ondergebracht in het Zuiderzeemuseum. Zij was een natuurlijke dood gestorven. Hij hield van boeken en heeft er vele ge maakt: ‘Amsterdam' (1947, prachtige foto's van Amsterdam zonder auto's), 'Het Paleis op de Dam'(1953, met fraaie foto's van het interieur. Koningin Wilhelmina heeft een foto voor een kerstkaart gebruikt), 'Möte- med Gamla Stan' (1953, foto's van Stock holm, waar hij een tijd woonde), Van Gogh achterna' (1975, tekst van zijn vriend de schrijver Marinus Schroevers. Het werd ten doop gehouden in het Van Gogh Museum door Jan Schafer, de wethouder van Am sterdam), 'Ga nooit op reis zonder een koffer met dromen' (1993), 'Cobra' (1997, met foto's die hij kort na de oorlog maak te van de Cobra-schilders waartussen hij verkeerde, o.a. een jeugdfoto van Ka rei Appel, maar ook van la tere kunstenaarsvrienden), ‘Boom en Blad' (1999), en 'Flashback' (2001, zijn laat ste boek als een soort foto grafische autobiografie).

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 32