b- -- De wipbrug op het Zuideinde Toegang tot de Eilandspolder ie It. jr Zuidschermer ontwikkelde zich zo langs een dijk of weg die halverwege werd door sneden door een sloot. In dit waterrijke gebied hadden deze een belangrijke rol, zowel in het vervoer van personen, als in het transport van goederen. Vanaf het eer ste begin waren beide gedeeltes van het Zuideinde al verbonden door een brug. Over de houten brug die daar tot het jaar 1885 lag, is weinig bekend. Was het een ophaalbrug of een hoge brug waar pra men met hooi gemakkelijk onderdoor konden varen? Wel weten we dat de gemeente Zuid- en Noord Schermer in 1885 besluit om een ij zeren ophaalbrug (of ook wel 'wipbrug') te laten bouwen. De brug wordt gebouwd door Gerrit Sloot- en (Graft 24-01-1880) als zoon van timmer man Jacob Slooten en diens vrouw Maar- tje Bruin. Uit een stamboom blijkt dat de familie Slooten al een paar generaties aan Groot- schermer waren verbonden in de rol van timmerman en (later) schilder. De brug was niet alleen belangrijk voor de bewoners, maar ook voor een aantal vee boeren (o.a. de heren Keppen en Hartog), daar de toegang tot hun boerenbedrijf ge bonden was aan de sloot langs hun erf. Zij hadden hun bedrijf aan de westzijde van de dorpsstraat en moesten daardoor via deze brug naar hun land in de Eilandspol der. Als men er met een praam hooi onder door moest, dan werd de brug daarvoor met de hand omhoog getrokken. Door de balans stuiterde de brug wel eens. Zelf herinner ik me dat het 'opengaan' een spektakel was. Wij vonden het heel leuk als de brug weer naar beneden ging en we probeerden dan snel naar boven te lopen. In de jaren vijftig van de vorige eeuw was de brug en de conditie van het wegdek op het Zuideinde regelmatig onderwerp van De nog 'mastloze' oostkant van Grootschermer. Om hier te komen was de wipbrug van cruciaal belang. in d- jn de n- d. n t- n 4, ie ■n .0 ir.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 17