B 'I ns 'et Open einde met blinde vlekken Terug naar huis Eric Berkhout 15 M Als u een foto van Aldert en/of Olga in bezit heeft, houden wij ons zeer aanbevolen. schier oneindig, en daar komt bij dat er geen namen van overlevenden worden genoemd. Drie keer werd zijn schip tot zin ken gebracht, en naar verluid hield hij er alleen bij de derde keer een gebroken voet aan over. Hiervoor kwam hij in een IJslands ziekenhuis terecht. Toch schrok het hem niet af, want na zijn herstel scheepte Van Petten zich als tweede machinist in op een troepentransportschip. Echter, ook deze kreeg te maken met een torpedo, waarna hij aanspoelde opTrinidad, een eiland voor de kust van Zuid-Amerika. Naar zeggen begon hij direct na afloop van de oorlog naar huis te schrijven, maar'Tan- te Pos'draaide kennelijk op een laag pitje. Het is pas in de lente van 1948 als er voor het eerst een brief op de mat ploft in De Rijp. Na ruim acht jaar eindelijk een teken van leven van de dood gewaande zoon. Voor vader Kees komt het bericht te laat, hij is in augustus 1937 al overleden. bekrompen, na-oorlogse gemeenschap trok ze daarom veel bekijks, vooral de jeugd moest haar gewoon gezien hebben. Het vervolgverhaal is er overigens een van aardig wat blinde vlekken, en een met een niet zo'n happy end. Om daar maar eens mee te beginnen. Moeder Trui was dan wel blij met de thuiskomst van haar zoon, maar het feit dat Olga een heel ander ge loof aanhing dan het doopsgezinde waar ze Aldert mee opgevoed had, stemde haar bitter. In een verzuild Nederland botste dat toen nog, en wel zodanig dat hij en Olga el ders onderdak moesten zoeken. Het werd de tot schuur gedegradeerde woning aan de overkant, waar nu Vlaander 9 staat. De blinde vlekken zijn wat er van Aldert, Olga, maar ook van Trui van Petten terecht is gekomen. Ondergetekende heeft werke lijk niets kunnen vinden wat er van Aldert en zijn vrouw geworden is. Er is zelfs geen foto van hem. Die is er wel van zijn ouders. Op deze prach tige plaat van vóór 1937 zien we geheel links Kees van Petten, naast hem Geertrui- da van Petten. Geheel rechts staat Maria Appel, die daar toen wellicht inwoonde. •P* ie- ■lis da :h- an- en, □e- >ok Met het K.N.S.M.-schip'Boskoop' kwam hij op zaterdag 26 november 1949 aan in de haven van Amsterdam. Daar kon een dol gelukkige moeder hem in de armen slui ten. Toch was er in die jaren wel het een en an der gebeurd. Tijdens zijn verblijf op Trini dad had hij kennis gemaakt met een plaat selijke dame. Het kennismaken mondde uiteindelijk uit in een huwelijk, en hij be sloot haar - kennelijk nog niet gehinderd door iets als een vreemdelingendienst - mee te nemen naar Nederland. Oogge tuigen uit die tijd spreken van een 'hele happening'. Met haar roots in Trinidad had Alderts bruid - Olga heette ze - natuurlijk niet zo'n melkblanke huid zoals men dat in het De Rijp van eind jaren veertig gewend was. Ze was zwart, meer dan honderd kilo en sprak geen woord Nederlands. In een

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 15