lur Diederik Aten 11 taal zen. den :on- een Het is goed mogelijk dat zij wel eens wat werk voor de polder hebben uitgevoerd. Dan kregen ze vanzelf met baas Kuijper te Met dank aan dhr. Jacob Jan Vethaak en mw. Ingrid Oud. aaf ing /as: ter- oer, ;tus en ■ent tm- nen □r- ie- zas lig m- en. rie de zoontje, kwam op 6 januari 1844terwereld ne dorpsgemeenschap van Schermerhorn en werd natuurlijk Jacob gedoopt. Geluk kig hadden dijkgraaf en heemraden be- J. Belonje, De Schermeer 1633-1933 (Wor- merveer 1933). G.E. Bokhove, Weeshoff. Een schildersgeslacht had tien kinderen uit zijn eerste huwelijk, uit Schermerhorn. Schilderijen en tekeningen Met Neeltje kreeg hij er nog vijf bij. Neeltje van drie generaties huisschilders 1825-1830 Schermerhorn-Vader stierf in 1885. (Rijper Museum In't Houten Huis 1990). Fotomateriaal: Boeijink, Boekel, Van der Schilderijenrestauratie, Haarlem; kon dat bijna niet anders, en bovendien waren zowel vader Cornelis als zoon Klaas grip voor haar moeilijke positie. Zij ontving Weeshoff huisschilder en glazenmaker, voorlopig vijftig gulden per maand van de polder en mocht tot 1 mei 1844 in het Noorderpolderhuis blijven wonen. Voorts droegen de heren de leiding over de werk- maken. Diens portret straalt in alles gezag, zaamheden op aan meesterknecht Pluvier kalmte, hoge verantwoordelijkheid en zelf- onder toezicht van baas Cornelis Rus van vertrouwen uit. Daarmee sloeg de jonge de Zuiderwerf. Half november 1843 be- Weeshoff de spijker precies op de kop. sloten de heren bovendien Neeltje vanaf 1 december tot 1 mei 1844 een toelage te geven van 25 gulden per maand voor het onderhoud en schoonhouden van de he renkamer bij het polderhuis en de bedie ning aan tafel. Met haar overlijden wordt het tijd om de C.MZ. Koster, Relaas van de afstamming der balans op te maken. Het is duidelijk dat Ja- familie Schermerhorn in Nederland.2edruk cob Kuijper van kinds af aan werd klaarge- bewerkt door T. Schermerhorn (Amsterdam stoomd om in de voetsporen van zijn vader 1987). te treden. Die hielp hem handig, en zonder Thea de Roos-van Rooden, Het Noorderpol- twijfel in onderling overleg, in het zadel. In derhuis. 'In consideratie dat dit door de tijd feite fungeerde Jacob al vanaf april 1833 profijtelijk is' (Alkmaar 1998). als baas van de Noorderwerf toen vader J.J. Schilstra, Schermerland. Mensen en mo- Pieter permissie kreeg naar Schermerhorn lens, vroeger en nu (Schagen 1993). te verhuizen. Dat Jacobs schoonvader lid was van het dagelijks bestuur van de Knaap Schermeer zal bij dit alles ook wel iets heb- OHV ben gescheeld. De reden waarom Jacob en Neeltje zich in 1842 door de nog geen twintig jaar oude Klaas Weeshoff hebben laten portretteren weten we niet. Maar vrijwel zeker kenden zij elkaar. In de klei- De in 1843 pas dertig jaar oude Neeltje was Regionaal Archief Alkmaar, toegang nog altijd een aantrekkelijke partij met een 84.2.037, Waterschap de Schermeer, inv.nrs. mooie erfenis in het vooruitzicht. Op 29 20-22,25,51,53,54, 150, 183, 708, 960. maart 1846 hertrouwde zij met de in 1799 geboren weduwnaar Willem Evertsz Scher merhorn. Hij was boer in de Schermer en

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 11