Anna Uyt den Bogaard De militair Jan Boon 'en >st) Van hem weten wij de naam niet. Hij staat afgebeeld in het ornaat van een 'koloniaal' majoor Infan terie van het Oost-lndisch leger. Op zijn borst de Java-orde. De achtergrond is naast het gebrui kelijke gordijn ingevuld met een Indisch landschapje; een kampe ment met een Nederlandse vlag. Met zijn rechterhand wijst hij op de landkaart van Java, met de naam Soerabaja. de geschiedenis van de Rijper haringvisse rij in beeld te brengen. Dit resulteerde in de studie 'Het Schermereiland en de Ha ringvisserij'. Over het schip de Vrouwe Ca tharina beschrijft hij hoe de bouw van dit schip tot stand kwam: Jan Boon jr. liet deze buis voor eigen rekening bouwen door Si mon Klaasz. Appel uit De Rijp. Door het enorme tekort aan grondstoffen en materialen na de Franse overheersing, waren Boon en Appel gedwongen gebruik te maken van alles wat zij maar konden krijgen. Jan Boon jr. kocht van de firma Glazekas Zoon, de voor sloop bestemde buis 'De Roggebloem'. Daarnaast bezat hij vier oude rompen van de-te slopen buizen: 'De Kaars','De Vrede, "t Bobeveld'en"t Land lil- an ek ag is ilf- lit- id- te lat eft •n- en ro te te la- 3P ze rd. en ille /er ?n. eft de )e- Je. re de ud )e- reeds 20 jaar overleden. Is zij terugge keerd naar Amsterdam? In haar hand een brief die duidelijk geadresseerd is naar de hoofdstad. De straatnaam is echter moei lijk te ontcijferen. is de echtgenote van Hendrik van den Broeke, koopman en assuradeur te Am sterdam. Anna is in 1858, als een koningin op haar troon afgebeeld. Opvallend is het boek in haar hand. Haar vinger bij de blad zijde waar ze is gebleven. De titel van het boek is 'Aurora'. Het is een jaarboek, een bundel van verhalen en artikelen, dat in verschillende jaren is uitgegeven. Dichterbij huis is het schilderij van de Rijper reder Jan Boon. Achter het gordijn is een zeege zicht (zoals dat bij een reder niet vreemd is). Op een van de haring buizen heeft Kieft duidelijk de naam Vrouwe Catharina geschil derd. Museummedewerker de heer J.C. Surie heeft archief- en literatuuronderzoek verricht om 53

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 53