Adriaan Reland 1676-1718, 35 Wilt u meer te weten komen over deze belangrijke inwoner van De Rijp? Kom dan naar de deze belangrijke en interessante lezing!! Het boek werd bekend in heel Europa en wordt tot op de dag van vandaag gezien wordt als een kantelpunt in de Westerse beeldvorming inzake de islam. Vertalin gen ervan verschenen onder andere in het Nederlands, Engels en Frans. Relandus was een onafhankelijk denker en een zeer veelzijdig geleerde. Zo tekende hij land kaarten van o.a. Palestina (die nog steeds als zeer oor spronkelijk worden gezien) en schreef een lijvig boek over het land. Hij schreef en sprak in verscheidene talen en was zeer geïnteresseerd in de talen die in Nederlands -Indië werden gesproken. Hij onderhield een levendige correspondentie met collega's in Nederland (o.a. Nico- laas Witsen en Gisbert Cuper) en daarbuiten. Op 24 oktober deelt dr. Henk van Rinsum zijn fascinatie met ons voor Adriaan Reland, oftewel Hadrianus Relandus, hoogleraar Oriëntaalse talen in Utrecht van 1700 tot aan zijn vroegtijdige dood in 1718. Wie was deze Adriaan Reland? Afgelopen 5 februari 2018, was het 300 jaar geleden dat Adriaan Reland, na een kort stondig ziekbed, overleed. Hij werd geboren in De Rijp in 1676, het jaar waarin de be kende Utrechtse theoloog Gisbertus Voetius overleed. Het lichaam van Adriaan is na zijn dood bijgezet in de grafkelder van de familie Reland in de Grote Kerk van De Rijp. Rijper, wetenschappelijke veelvraat in de Verlichting, pleitbezorger voor een VERANTWOORDE BESTUDERING VAN DE ISLAM Lezing door dr. Henk van Rinsum 24 oktober 2018 om 20.00 uur in de Grote Kerk in De Rijp ok re- aat tra lail ’an lar 'an en va- aze og ba- iat jor rijn :on de Na een opleiding op het Athenaeum lllustre in Amsterdam ging Relandus op 13-jarige leeftijd in Utrecht studeren. Hij volgde colleges Latijn en Grieks, theologie, filosofie en wis- en natuurkunde. Ook leerde hij Arabisch. Hij promoveerde in 1694 in de filosofie op de dissertatie getiteld De libertate philosophandi (Over de vrijheid van het filosoferen). Korte tijd was hij hoogleraar in Harderwijk maar al snel kwam hij naar Utrecht waar hij van 1700 tot aan zijn dood in 1718 hoogleraar Oriëntaalse talen was. In 1708 en 1709 was hij ook rector magnificus van de universiteit. Eén van zijn belangrijkste werken was De religione mohammedica dat in 1705 verscheen. Met dit boek wilde Relandus een wetenschappelijk verantwoord beeld van de Islam geven en afrekenen met vooroordelen daarover.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 35