De openluchtspelen Het vierspan ts De tweespannen 31 delandsdijk, gemeente Jisp. Een verhaal dat zich afspeelde in de Tachtigjarige Oor log. Het laatste openluchtspel dat aan de Beemsterdijk werd opgevoerd was 'Buffalo Bill', over de bekende held uit het Wilde Westen van Amerika. Bij deze openlucht spelen speelde ook Cor Booy een grote rol. Ook het idee van de openluchtspelen zal bij Maarten vandaan gekomen zijn. Aan de Beemsterdijk bij het Verloren Eind werden er bij diverse jubilea drie opgevoerd.'Goud onder golven', naar een boek van Jan Mens over de droogmaking van de Beemster, 'Het verbonden hoofd', naar een legende over de gelijknamige boerderij aan de Ou- Nog een idee van Maarten was om een vierspan te formeren. Daartoe moesten er eerst tuigen gemaakt worden. Er werden plastic riemen gekocht en daarmee wer den in de stal bij Maarten, achter de koei en, de tuigen gemaakt. Koffie, thee of cho colademelk kregen we binnen, dat maakte zijn moeder, mevrouw N. Rol-Bus. De tui gen kwamen gereed, waarna het vierspan kon worden geformeerd. Er zijn zelfs een korte tijd twee vierspannen geweest. Het vierspan vossen heeft het het langst volge houden. Daarmee is zelfs een keer gereden bij het bloemencorso van Aalsmeer. Na de tijd van het vierspan zijn er nog lan ge tijd diverse tweespannen geweest, die bij trouwerijen en optochten hun diensten ging aan de Oostdijk van de Starnmeer. Op initiatief van Maarten Rol werden er huifwagens gemaakt van platte wagens waarmee ook vakantieritten werden ge maakt. /an ge- ing n is in cht a rd aar rbij am. ge- ?re- ;n- ?k- ne int ie- ?m aar hij In 1970 zonk het pontje, dus was de Beemster een stuk lastiger te bereiken. De vereniging is nog een aantal jaren doorgegaan met het organiseren van de jaarlijks clubcross aan dezelfde dijk, maar op het moment dat daar het fiets pad werd aangelegd, was ook dat verle den tijd. Het openluchtsspel 'Buffalo Bill' is jaren later nog een keer opgevoerd op het eigen oefenterrein van de rijvereni- Tweespan met koets, begin jaren zestig

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 31