Cora Ney-Bruin 24 De mensen achter de museummolen. Vijftig jaar museummolen, 50 jaar vrijwil ligers Het ontstaan van de Schermer, hoe mo lens eeuwenlang de polder hebben droog gehouden, hoe de molenaar werkte en leefde, worden bewaard en verteld in de museummolen. Het eerste jaar staat de teller al op 8000 belangstellenden. Een groot succes. Maar de molen moet draai en, evenals beide andere molens naast het museum en jaarlijks is er veel onderhoud. Bezoekers moeten worden ontvangen. Om de molen maalvaardig te krijgen zon der het waterpeil in de Schermer te ver storen (dit peil wordt beheerd met elek trische aangedreven gemalen), is er een zogenaamd eigen 'maalcircuit' met een overstort gemaakt. Zo kunnen de bezoe kers toch precies zien hoe een watermolen werkt. Met dank aan Fred Oudejans voor zijn ver haal en de foto's. Winterfoto: Martin Dalenberg, met dank daarvoor. Zomerfoto: E. Berkhout Het museum groeit. Het schuurtje naast de molen wordt in 1980 vergroot tot ont vangstruimte, een paar jaar later wordt een diazaal aangebouwd. Er komt een winkel bij, een tentoonstellingsruimte, een gele genheid om een consumptie te gebruiken en er wordt een schuur bijgebouwd met een filmzaal. En dit alles is het onmisbare werk van vele enthousiaste vrijwilligers. Als authentieke molen met drempels, smalle oude deuren en trappen, is de mo len niet toegankelijk voor mensen in een rolstoel. Ook is de molen vrij slecht be reikbaar met open baar vervoer en is er concurrentie van molens op de Zaan- se Schans. Maar ondanks deze be lemmeringen neemt het bezoekersaantal nog steeds toe tot momenteel onge veer 28.000 bezoe kers per seizoen. De meesten zijn buiten landse toeristen. De molen is uniek in zijn soort, niet afgeleid door andere attracties is de geschiedenis van de Schermer te horen in het gekraak van de molen en het geluid van de wieken. De molen(s) anno 2018

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 24