e 1 Toeristen worden in drie talen gelokt om de molen te bezichtigen. 1963 De dijkgraaf en de molens 21 en er veel werden gesloopt. Het is de pe riode van economische crisis en armoede en ook al komt er verzet vanuit de over heid tegen het slopen, er zijn maar weinig mensen die de historische waarde van een oude molen inzien. In 1939 staat Nederland aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog. De angst dat de gemalen niet kunnen draaien door schaarste aan elektriciteit is misschien wel de redding geweest van de molengroep bij Schermerhorn en poldermolen O bij de Rustenburgerweg. Deze molens moeten dienst kunnen blijven doen. En gelukkig maar, want in de laatste oorlogsmaanden worden zij ingezet voor bemaling. Voor even zijn het weer molens die meehelpen de polder droog te houden. Slopen van de molens is nu verboden, maar Jacob Posch, burgemeester van Oterleek en dijkgraaf van de Schermer, ziet hoe de overgebleven molens er steeds armoediger uitzien. Wieken breken af en er ontstaan gaten in het riet. Het is het jaar 1949 als hij de andere bestuursleden weet te overtuigen van het historisch belang van de molens. Met zijn enthousiasme en inzet krijgt hij voor elkaar dat er 43.000 gulden uit de polderkas beschikbaar wordt gesteld voor restauratie van negen van de dertien dan nog resterende molens. Ook is Jacob Posch de drijvende kracht achter de restauratie van het Noorderpol- derhuis in begin jaren '50 en medeoprich ter van de Schermer Dansers. Meerdere bestuurders en polderbewoners gaan de molens zien als waardevol, en in 1964 wordt de Stichting Schermer Molens op gericht. Deze heeft als doel de dan nog overgebleven twaalf molens te behouden en draai - en maalvaardig houden. Helaas gaat op 27 maart 1966 ondermolen 13 bij Driehuizen door brand verloren en deze wordt niet herbouwd. Ook Arie Barend- regt, die in 1969 Posch opvolgt als dijk graaf, heeft een groot hart voor de Scher mer molens. n n n n

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 21