DeTraanjagers id Boekrecensie is at is Fred Hoek Jt 17 ■t, it, DeTraanjagers Amsterdam University Press 19.99 in de boekhandel Het is boeiend om te lezen hoe een groep Friese jongemannen keer op keer weer te rugkeerde naar de walvisvaart die men eigenlijk verafschuwde. De afstompende arbeid tussen blubber en bloed bracht hen ertoe meedogenloos de een na de andere walvis te verwerken. Niet verwonderlijk dat op de heen- en terugreis in Kaapstad de bloemetjes werden bui ten gezet Hun verhalen waren eerst gretig voer voor de pers, maar werden snel ingehaald door de ethische bezwaren tegen de walvisjacht, die overigens gewoon eindigde omdat het niet meer rendabel was. Na aanstaande uitroeiing bood de zee te weinig opbrengsten, zodat het venster naar deze walvisvaarders stilzwijgend werd afgesloten, maar door An- ne-Goaitske even op een waardevolle kier werd gezet. Het boek bevat getuigenverklaringen van een uitstervende groep mannen die het echt hebben meegemaakt, en na de oorlog, met'modern'équipement, zomaar een kwartaal wegbleven. Eerst op de 'Oude Ome Willem' van 15.000 ton, gevolgd door de 'Willem Ba- rendz II'van 44.000 ton. Het is fascinerend met wat voor soepelheid de verhalen aan het schrift zijn toevertrouwd en het gemak waarmee ze worden afgewisseld door wetenswaardigheden. De verhalen zijn sterk gelardeerd met afbeeldingen die heden ten dagen wellicht enige weerstand zullen oproepen, maar naadloos op de verklaringen aansluiten. Het vormt een gemakke lijk leesbaar boek, waarin de foto's belangrijke rustpunten vormen, alsof je een filmische documentaire beleeft. Voor Graft-De Rijp keren Gouden Oude Tijden terug bij het lezen van dit boek van de nog maar 22-jarige Friesin Anne-Goitske Breteler. Een gewaagde inhoud met een omstreden onderwerp dat niet direct voor de hand ligt. Doch het tart de nieuwsgierigheid. Je wilt toch weten wat er kort na WOII op die Zuidelijke IJszee gebeurde. Lag het tenslotte niet aan de basis van de levertraan die velen van u, tegen wil en dank, dagelijks moesten innemen? Onze dorpen waren lange tijd nauw verbonden met de walvisvaart. Immers, het is niet zomaar dat er een walvis is opgenomen in ons voormalig gemeentewapen. ■n in ■n is el is at

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 17