JF7 1 - 1 Winkel van Sinkei Service 15 overtrad en in Haarlem voor de rechter moest verschijnen. Het kostte hem een boete van vijf hele guldens, wat afgezet tegen de tijd - waarschijnlijk vóór de Twee de Wereldoorlog - een aardig bedrag moet zijn geweest. Dat eerdergenoemde Fordje was overi gens een onding, waar geen kracht en dus ook weinig vaart in zat. Een gemiddelde brug moest met een'aanloopie'genomen worden, ook de die over de Knollendam- mervaart. Pontbaas Jan Hop zat daar op de eerste rang en altijd als de brug weer geslecht was, sprak hij de woorden: 'Het hijgend hert heeft het weer gehaald'. Wel licht had het te maken met het feit dat hij benzine mengde met het veel goedkopere petroleum...want ja, het moest uit de leng te of uit de breedte. Later ging hij over op een volkswagenbus, en als deze versleten was, of het niet meer deed, kocht hij altijd een zelfde bus, met ook precies dezelfde kleur. Vooral dit laat ste was belangrijk. Een andere kleur zou te veel opvallen, en zijn klanten zouden zomaar kunnen gaan veronderstellen dat hij het 'rijk' had. Iets wat hij vast niet wilde. Op het platteland ging men vroeger veel persoonlijker met elkaar om. Het was iets st. P- ret Is ?r n n- ir- •g ?n el al d- jk ;e jk' o- d. in ij le ?n ;n m :ie id ■n at t- ig n', er Om klanten aan zich te binden, was het assortiment dusdanig breed dat het wel eens de 'Spijkerboorse Winkel van Sinkel' werd genoemd. Zo gingen er onder an dere koloniale- en grutterswaren over de toonbank. Bijvoorbeeld gort dat nog in papieren zakken werd geschept vanuit een ouderwetse gortla. Later werd 'het losse spul' meer en meer verdrongen door voorverpakte levensmiddelen. Piepers, frisdrank, koek, snoep, koffie en pijnstil lers, het was er allemaal. Boven was een afdeling waar men ongestoord klompen kon passen, terwijl buiten met het zelfde gemak de petroleumkan gevuld kon wor den. En ook kinderen gingen er nooit met lege handen de deur uit.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 15