a ir r- :h )k le e- )i- I Fred Hoek 11 04 rs- er. ü- 18 sn :r- in et je te je ,g. ar ig ;n, Ë- ,X- a IE as IN ig 30 Bronnen: Kort historisch overzicht van 127-jarig be staan van de Vereeniging van Levensver- maatschappijtjes, waar ook grote jongens zekering en Lijfrente 'De Groot-Noordhol- tussen zaten. De Groot-Noordhollandsche landsche van 1845'. Amsterdam 1972 (ook zou in die periode 42 maatschappijen aanwezig in het Regionaal Archief Alkmaar); overnemen. Ook de eertijds afgescheiden Aegon N.V., Group Archives, Postbus 85, Noord- en Zuidhollandsch begrafenis- 2501CB Den Haag. Het zorgde voor nog meer dreiging. fonds van Pfijfers kwam, na zeventig jaar, In hetzelfde jaar werd het verzekeringsge- weer terug in de moederschoot. bied uitgebreid tot het hele land, en was De groei was explosief en zou, ondanks de weg vrij voor nog meer expansie. een moeilijke oorlogsperiode, uiteinde- Herengracht 180 kwam in beeld voor de lijk leiden tot de AGO (Algemeene Friese, nieuwe vestiging en dit werd voor 55.000 Groot-Noordhollandsche en Olveh), in gulden gekocht. Het kantoor in De Rijp 1983 samen gegaan met ENNIA om verder werd in juli 1918 openbaar geveild en te gaan als Aegon. bracht 6.470,- op, er bleef dus wel een 'verschilletje'. Overigens werd De Rijp niet vergeten. In Op 6 november vond de verhuizing plaats 1952 gaf de 'Groot-Noordhollandse' de Rij naar Amsterdam en was het Rijper avon- per woningbouw een impuls van honderd- tuur daarmee ten einde. duizend gulden. Dankzij de inspanningen Niet helemaal, want in 1923 speelde in de van burgemeester Dalenberg, die AGO-di- buurt nog de annexaties van het Begra- recteur Van Vloodorp, zoon van Willem Jo- fenisfonds 'Helpt Elkander' te Oost-Graft- hannes, herinnerde aan vroegere vestiging dijk en in 1924 het begrafenisfonds te in De Rijp. Via de Nationale woningbouw- Groot-Schermer. Beiden werden overge- lening kon het geld in ontvangst worden nomen door de 'Groot-Noordhollandsche genomen. Recenter is de AEGON-gift van Vereeniging van Levensverzekering en 750 euro aan het Rijper Ziekenfonds bij Lijfrente' te Amsterdam. De Groot-Noord- hun 100-jarig bestaan op 7 juni 2004 Hollandsche heeft daarna roerige jaren doorgemaakt. Denk daarbij aan de Spaan se griep die talloze mensenlevens kostte. Van de Russische, Oostenrijkse en Hon gaarse effecten kwam niets terecht en het begin van crisisjaren kondigde zich aan met opheffing van tal van verzekerings-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 11