F< De familie Veldhuis D 6 ijB" het archief moet het rond het jaar 1890 zijn geweest: 'Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Kaas Spaan, landman, wonende in de ge meente Zuid en noordSchermer in Menning- weer aan den dijk tegenover den Oostdijk van de Schermeer dat hij niet dan bezwaar lijk met rijtuig van zijne woning kan afkomen en daarom te rade is geworden eene brug over den ringsloot aan de Schermeer te leg gen waartoe hij besloten is ende verginning heeft gevraagd en bekomen van Dijkgraaf en Heemraden Zoo wel van de Schermeer als van de Uitwaterende Sluizen in Kennemer- land en West-Friesland; dat hij die brug ge heel voor zijne rekening wil doen maken en onderhouden, maar om daartoe te kunnen overgaan ook de vergunning behoeft van Weledelachtbaren voor zoo veel aangaat het stellen van fundamenten voor die brug aan den Menningweerdijk deshalve hij zich tot Uedele Achtbaren wendt met beleefd ver zoek om hem het leggen het hoofd dier brug aan den Menningweersdijk wel te willen toe staan'. De toestemming wordt verleend en de brug gebouwd. Deze is breed genoeg voor paard en wagen en hoog genoeg om vaar tuigen niette hinderen. Heeft Dirk Veldhuis bij de bouw geholpen? Hierover zijn geen gegevens bekend, maar waarschijnlijk wel, want als buurtbewoners de brug gaan ge bruiken en hiervoor tol moeten betalen, wordt de opbrengst (vanaf het begin of later?) tussen beide families verdeeld. De Spaanbrug is particulier bezit en zal nog vele jaren met verschillende eigenaren van de boerderijen verbonden blijven. Eigenaren van de Spaanbrug: De familie Spaan Zoals op veel boerderijen wonen ook bij Klaas en Gerritje Spaan verschillende ge neraties bij elkaar. Traditiegetrouw wordt één van de zoons opvolger van het bedrijf en bij de familie Spaan is dit zoon Corne lls (Cor), geboren in 1859 en gehuwd met Marijtje Smit. In de tijd dat de Spaanbrug wordt gebouwd, woont hij met vrouw en gezin bij vader en moeder in de boerderij. Op zijn beurt wordt hij opgevolgd door zoon Jacob Spaan. Als op een noodlottige dag in december 1907 de boerderij door hooibroei in vlam men opgaat, woont Jacob met echtgeno te Trijntje en gezin in de boerderij. Vader en zoon werken samen, maar Cor woont naast de boerderij, in een huis met kleine stal, tegenover de Spaanbrug. Zodra de brand wordt ontdekt proberen Cor, Jacob en de buren zoveel mogelijk vee te redden maar door het heftige vuur lukt dit maar ten dele. Het waait die winterdag erg hard en door de gunstige windrichting wordt de zeer nabij gelegen boerderij van Veldhuis ge spaard. Achteraf lijkt dit een klein wonder, want de boerderijen staan zo dicht op el kaar dat er slechts een steeg van één me ter breed tussen ligt. De stolp van Spaan wordt kleiner, maar op dezelfde plek weer opgebouwd. Cor Spaan blijft in zijn eigen huis naast de boerderij wonen tot hij in 1932 overlijdt. Ook Dirk en Elisabeth Veldhuis hebben op volgers, zoons Klaas (geboren 1885) en Piet (1892) nemen de boerderij over en blijven met echtgenoten Neeltje en Elisabeth in de boerderij wonen. Beiden hebben twee kinderen, dus in de kleine woonruimte zal het een drukke bedoening zijn geweest. Dirk, de zoon van Piet Veldhuis, neemt de boerderij van oom en vader over. Dirk Veldhuis en echtgenote Trien krijgen en zoon en een dochter die geen van beide i 1 In rij (1 ei O| Ti ja (s bi ki O' Al bi ni ee Vc bt di ei h' 1' st 9' P' i

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 6