De Spaanbrug 5 len generaties lang op deze plek aan de Menningweerdijkweg (later Kleine Dijk ge noemd) blijven wonen. De boerderijen lig gen eenzaam aan een doodlopend, smal en onverhard pad. Natuurlijk zijn er wel contacten met buurtbewoners en dorpen, maar deze zijn, anders dan lopend, moeilijk over de weg bereikbaar. Het leven speelt zich voornamelijk in en rond het bedrijf af. Men woont en werkt, vaak met grote gezinnen en meerdere generaties samen, onder hetzelfde dak. De zorg voor huis- In 1858 wordt de familie Spaan, komende uit de Heerhugowaard, ingeschreven als nieuwe bewoner van de Menningweer, en enige tijd later, exacte datum is onbekend, ook de familie Veldhuis. Beide families zul- geen brug over de ringvaart. Wel staan bij het voormalig buurtschap De Laen twee stolpboerderijen getekend, eigendom van Pieter de Geus en Pieter Hoogland. Pas als deze boerderijen later eigendom worden van de families Veldhuis en Spaan begint de geschiedenis van de Spaanbrug. ie W 'n De (on)begaanbaarheid van de Menning weerdijkweg is al jaren een probleem voor de boeren die daar wonen en misschien is het dagelijkse vervoer van melkbussen voor Klaas Spaan de "druppel die de em mer doet overlopen". Hij heeft er genoeg van en besluit een brug over de ringvaart te bouwen. Spaan vraagt toestemming aan het Hoogheemraadschap en het pol derbestuur van Schermer en Eilandspol- der. Eén brief is bewaard gebleven, helaas niet gedateerd, maar gezien de plaats in houden, vee, land, moestuin, boomgaard is tijdrovend, alles is handwerk. Het duurt nog vele jaren voor mechanisatie zijn in trede zal doen. De kinderen lopen naar school in Grootschermer of Driehuizen en zodra ze groot genoeg zijn helpen ze mee in huis en met het bedrijf. Melk wordt op de boerderij verwerkt tot boter en kaas. Producten die door de boer of een tussen handelaar naar de markt worden gebracht. Goederen worden per boot aangevoerd of opgehaald met paard en wagen. Zo ongeveer zal het ook het leven bij de fami lies Spaan en Veldhuis zijn geweest. Maar als de laatste decennia van de 19e eeuw overal kleine zuivel fabrieken worden opgericht, verandert de productie en ver dere distributie van de zuivelproducten. In 1888 wordt aan de Zuidervaart zui velfabriek "De Een dracht" opgericht en de boeren die zich hierbij aansluiten brengen hun melk dagelijks met paard en kar in zware ijze ren bussen naar de fabriek. g ij I- n n ?t '7, ?r

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 5