Nieuwe Europese privacy wetgeving -*- 45 De redactie van De Kroniek heeft er kennis van genomen en zal natuurlijk proberen zich daar aan te houden. De aanscherping rond de nieuwe regelgeving persoonsgegeven leggen de bestuurders en schrijvers beperkingen op. Er gelden strengere regels rond de verwerking van persoonsgegevens, vooral als het gaat om religie en ras. Aangezien we regelmatig in ons lijfblad met allerlei persoonlijke zaken bezig zijn, is het oppassen geblazen, vooral van nog levende personen. Maar ook personen die overleden zijn, genieten nog lange tijd bescherming. Immers, hun nabestaanden kunnen nog met feiten worden geconfronteerd. Genealogen kennen de grenzen van honderd, vijfenzeventig en vijftig jaar, die gelden voor geboorte-, huwelijks- en overlijdensgegevens. Desalniettemin zijn dergelijke ge gevens online gekomen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in verband hiermee geadviseerd om alle gezinskaarten uit de periode 1920-1940 offline te halen. De branchevereniging archiefinstellingen adviseert om de kaarten ook niet meer te laten zien in de studiezalen van de archieven. Sinds 1983 is de bescherming van onze privacy verankerd in de Grondwet. Per 25 mei 2018 geldt voor bedrijven, instellingen, organisaties, verenigingen, stichtingen e.d. de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG). De Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) van 2001 komt daarmee te vervallen. De voortschrijdende technische ontwikkeling - in het bijzonder door het internet - maakte nieuwe wetgeving noodzakelijk. Hoewel de Wbp sinds 2001 al heel veel regelde in de privacy sfeer, moest dat kennelijk nog eens worden aangescherpt in de AVG. Op basis van de AVG mogen persoonsgegevens worden verzameld waarvoor toestem ming is verleend, waar vitale belangen aan ten grondslag liggen en wettelijke verplich tingen een rol spelen. Maar ook overeenkomsten, algemene- en gerechtvaardigde belangen zijn vrij te verzamelen. Het betreffen in de meeste gevallen overheden en sub-overheden, als Rijk, Provincies en gemeenten, maar ook politie, rechtbanken, zie kenhuizen e.d. Zorgvuldigheid moet worden betracht bij gegevens van functionarissen en 'privacy by design'. Als verwerker ben je verplicht te registreren, in ons geval bestaat het uit digitaal inventariseren en beschrijven van'platte'stukken. In ons beleidsplan wordt dat omschre ven en beschermd. De rechten van de betrokkenen bestaan uit: om het inzien, om het te wijzigen, om ver geten te worden, om gegevens over te dragen en recht op informatie. Het enige direct gestructureerde bestand van onze vereniging bestaat uit de lijst van e-mailadressen. Omdat we dit bestand louter gebruiken ten behoeve van huishoudelijke doeleinden, welke de AVG tolereert, willen wij u niettemin verzoeken om na te denken of we uw e-mailadres in ons bestand moeten/mogen handhaven. Kortom, als u wenst te worden uitgeschreven uit ons register, laat het ons weten. Bedenk wel dat u dan verstoken blijft van neveninformatie, waarvoor het e-mailadres alleen maar is bedoeld. Andersom geldt dat bij niet reageren u ons toestemming verleend om uw e-mailadres voor bovengenoemde huishoudelijke doeleinden te gebruiken.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 45