s Toen Nu ■t L 43 Kijken we verder naar die linkerkant van de straat, dan zien we dat er niet zo gek veel veranderd is. Oostdijkje 1 wordt vernieuwd en achter no. 5 staat een topgeveltje aan de weg; de schuur/garage. In de verte het mansardekapje van jachthaven De Meermolen, waar voorheen de plaatselijke vuilnisbelt nog voor lag. Vroeger'het landje van Besse', nu drijven er pleziervaartuigen. Nog verder weg het in 1993 overbodig geworden gemaal De Boonacker. Toen een grijze pleisterlaag, nu netjes witgekalkt. De rechterkant van de straat is niet zichtbaar, maar daar is eigenlijk het meeste gebeurd. De Eendracht ging tegen de grond in 1974, maar rond 1966 was de firma Ent al begonnen met het plaatsen van een grote loods. Te groot voor Ent alleen, dus was er een plekje voor Simca-dealer Aad Baltus en later de firma Multiplaat. Begin jaren negentig ging de loods over in han den van aannemer Duinmaijer, waarna ten noorden hiervan enkele nieuwe opstallen en woningen verrezen. Voor de Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie, en probeert aan de hand van een oude foto of prentbriefkaart een replica te produceren. Zo kunnen we zien wat er in de loop der tijd allemaal is veranderd. Deze keer bleef ze dicht bij huis en ging een kijkje nemen op de hoek van het Oosteinde en het Oostdijkje. De Toen-foto stamt uit een periode tussen 1968 en 1974. Het eerste jaartal is bekend vanwege het plaatsten van de hoogspanningsmasten in de Eilandspolder. Daar was in die tijd veel om te doen geweest. Het tweede jaartal ook omdat toen de oude Eendracht werd gesloopt. Deze laatste, zo is te zien, was gedegradeerd tot wildplakplaats. Left Side speelde in het Herenlogement in Purmerend en er waren verkiezingen. D66 zette hier voet aan wal, Dorpsbelangen waren er nog, en Willem Procee vertegenwoordigde Lijst 7 van de CPN. Duidelijk andere tijden... Daar over gesproken.Jinks In het straatje een vrachtwagen van Beumer. Naar huidige maatstaven ongelofelijk dat vanaf zo'n dijkje een transportbedrijf geëxploiteerd kon worden. Uiteindelijk ging het weer helemaal op de schop. Aannemer Duinmaijer verhuisde naar bedrijventerrein De Volger, waarna de gebouwen aan het Oostdijkje werden gesloopt. Eind 2002 kwam de nieuwe Eendracht gereed. Een prachtig gebouw, waarbij men na zestien jaar één ding steeds maar niet opgelost krijgt: de afbrokkelende pleisterlaag van de voorgevel. Achter de Eendracht een klein woonwijkje met dezelfde naam. De bebou wing aan de ringvaart-kant, met de zes gelijke topgevels, is een gezichtsbepalende blik vanger geworden voor wie De Rijp vanuit de Beemster binnenkomt. Ook verderop is later nog gebouwd. In 1988 kwam de boerderij van Evert Zijp gereed, en vlak achter het gemaal verrees in 1997 eveneens een woning. Nog verder richting Schermerhorn werd in 2015/16 de schapenschuur van Raymond Zijp gerealiseerd.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 43