'U luchtrecht te verzenden luchtpostpostbla- 28 den (pas geïntroduceerd op 1-11-19471), blijft de bestaande portvrijdom voor kaar ten en brieven tot en met 20 gram gehand haafd. Echter vindt de verzending van deze 1 I Geen extra frankering, dus retour met de boot. Soms werd nog wel eens een aan- inderdaad 'per luchtpost', zoals op de kaar- komststempel gebruikt, maar ook dat ont- ten aangegeven, zijn geretourneerd. Ook breekt. Gevoeglijk mag worden aangeno men dat de kaarten een maand later een brievenbus in Schermer vonden. terdam vertrokken en kwam op woensdag kaarten en brieven per zeepost plaats. Indien 31 december 1947 aan te Palembang op verzendingen per luchtpost wordt verlangd, Zuid-Sumatra, dus niet in Batavia, het la- moeten zij volgens de normale tarieven ge- tere Jakarta. Daags daarna zijn de kaarten, frankeerd worden". 'op de valreep'dus, aan boord van de boot gestempeld. Het valt te betwijfelen of ze hebben de kaarten nooit het'Veldpostkan- toor Batavia' bereikt. Meestal werd daar voor een apart luchtpoststempel of -plak- zegel gehanteerd. In het rondschrijven Afzender nr. 38/BPT van 3 september 1947 van het Hoofdbestuur van de PTT in Nederlandsch Duidelijk is de afzender aangegeven. Volle- Indië stond onder punt 13 vermeld: dig uitgeschreven betrof het dienstplichtig "Bij de invoering van de vrij van port en/of vaandrig W.P. de Jong, registratienummer: 260517196 (geboren 26 mei 1917, volg nummer 196 met de naam 'de Jong'). Hij was ingedeeld bij de Ondersteunings-com- pagnie 5-3 Regiment Infante rie en was van de lichting 47. Hij werd ingezet bij de Eerste Politionele Actie, comman dant was Luitenant Kolonel J. van den Breemer. Hij was aangekomen in de haven van Palembang en werd gelegerd in het plaatsje Babat Toman in het binnenland. Op de Sumatrakaart die De Jong verstuurde stond ge drukt: "Dit eiland heeft een opp. van 440000 km2 met ongev. 8 mill inw. Landbouw: koffie, rijst, maïs, tabak, rubber, thee, kina, cacao, kopra en peper. Delfstoffen: goud, petroleum, ijzer en steenkolen. Verder vindt men er hout, hars, gom, bamboe, rotting, pijnbomen, woudbloe men. Dieren: apen, witte reigers, olifanten, rhinocerossen, tapirs, boszwijnen, tijgers, Maleise beren, orang oetangs, herten, rep-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 28