Praatje bij een plaatje 16 Onlangs dook er een interessante serie foto's op uit de museumcollectie. Het waren plaatjes vermoedelijk geschoten door een lid van de familie Lafeber of de familie Van Voorden. Een van de opnames was het doorkijkje op de pagina rechts. Daar gaan we even nader op in. Lafeber was in De Rijpeen naam die bijna met eerbied uitgesproken werd. P.M.N. Lafeber was namelijk lang de directeur van de Rijper houtzagerij, die uiteindelijk rond 1918 haar deuren sloot. De Rijp lag te ver van de plekken waar het'echt'gebeurde, zoals Zaandam en Amsterdam. En paar jaar later verhuisde hij naar Hilversum om daar een bij een auto bedrijf te gaan werken. Hij en zijn vrouw Louisa Pauw hadden een dochter - Anna Mar tina - die trouwde met Jan van Voorden. Vandaar dat de naam Van Voorden hier ook in voorkomt. Wie het precies was die deze plaatjes schoot, zal wel nooit helemaal duidelijk worden. In ieder geval niet Lafeber zelf, want die was er toen al niet meer. Wat we hier zien is een doorkijkje vanaf de Rechtestraat richting de Kerkstraat, omstreeks 1962. Om precies te zijn stond de fotograaf in de tuin naast Rechtestraat 73. Het is lastig te herkennen, want zo'n beetje alles wat op deze afbeelding staat, is verdwenen of ver vangen door nieuwbouw. Gelukkig staat daar in het midden, als een soort baken, het stenen LTB-pakhuis'De Boot'. Op 19 juli 1976 ging de brand in de naastgelegen paardenstal, en omdat De Boot er strak tegenaan gebouwd stond, bleef ook hier niet veel van over. Links kijken we tegen een pannendak van het enige pand dat er heden ten dage nog staat: Kerkstraat 6. Toentertijd bewoond door de weduwe De Vries-Vredevoort. Het puntje dat nog net boven de nok uitsteekt is de veel grotere voorganger van wat we nu kennen als Kerkstraat 5. De be bouwing rechts is ook niet meer. Dit waren bij elkaar vijf armoedige woninkjes, die vóór 1 juni 1961 werden aangemerkt als Kerksteeg 253, 254, 255, 256 en 257. Met de eerder genoemde omnummering kregen ze in de officiële gemeentelijst als bijschrift: 'Indien niet gesloopt, behorende bij Kerkstraat 6'. Later bleek dat men hiermee toch wel een voorschotje had genomen op de praktijk. Er is een foto van de Rijpertoren uit beginjaren zeventig en daar staat de achterste bebouwing - weliswaar zonder dak - nog steeds op. In 1975 was het wel echt gedaan.Toen werd Kerkstraat 6a gebouwd. Wat er nog over was van De Boot ging ook tegen de vlakte, en Harrie Vredevoort bouw de in 1978 zelf grotendeels het nieuwe huis op die plek. Enig historisch besef kan hem niet ontzegd worden, want na gereedkomen kreeg het heel toepasselijk weer de naam van de voorganger. Ook op de plek van de verbrandde paardenstal verrees in 1979 een nieuwe woning Er is geen straat in De Rijp waar zoveel is gebouwd is als in de Kerkstraat (oké, de Rech testraat even buiten beschouwing latend). Wat dacht u van Kerkstraat 4, de bouwval van de weduwe Alles tot ca. 1970 heeft gewoond? Het maakte in 1975 plaats voor de nieuwe woning van Piet Hop. De oude slagerij van Hop werd in 96/97 onherkenbaar ver bouwd. Kerkstraat 14, de werkplaats van aannmer Ent. Op 24 februari 1977 kraaide ook hier de rode haan. In 1983/84 werd het huidige pand gebouwd. Links ernaast stonden tot 2000 twee kleine woninkjes, die nog van de hand waren van Gerbin de Jong. Geen b P d a v d g rr g v\

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 16