'P <e e- ■n 9 is de hooiopslag en ruimte voor een paar koeien en ander kleinvee. minderjarige kinderen. De erfenis bestaat onder meer uit de herberg Zeemans Wel varen en twee stukken land in de Koger- polder. Ook zijn er schuldvorderingen, schuldeisers, diverse roerende goederen en levend vee. Op 1 maart 1877 reist de notaris naar de herberg in de Kogerpol- der, waar die dag alles per opbod en afslag wordt verkocht. Het "welingerigt woonhuis met stalling voor koeijen gedeeltelijk ook ingerigt tot herberg genaamd Het Zeemans Welvaren met kapberg waarin ruimen paar denstal met erg en werf sectie D nummer 345 groot 10 roe en zestig el" wordt voor twee duizend gulden gekocht door Klaas Sloot hoofd, erfgenaam van 1/1 Oe deel. De twee stukken weiland worden gekocht door Hendrik Beugeling, landman in de Koger- polder en echtgenoot van Maaike Stuij, tante van Klaas. ig ij- Klaas Bloothoofd (1849-1886) en Klaasje Besse (1849-1894) ie id ;n ar ?n rg ir- ie P- n- ;n or lit d. Zoon Klaas woont niet meer thuis, hij werkt als scheepsjager en woont in West-Graft- dijk. Hij is nu vier jaar met Klaasje Besse getrouwd en zij hebben twee kinderen. Dochter Aaltje Bloothoofd is vier en zoon tje Dirk één jaar oud. Als de ouders van Klaas zo snel na elkaar overlijden besluit het jonge stel naar Zeemans Welvaren te verhuizen en voor een groot deel de zorg voor de vele broertjes en zusjes op zich te nemen. Maar eerst moet de erfenis gere geld worden onder de tien erfgenamen. Gijsbert Klop, een aannemer in West-Graft- dijk, wordt benoemd tot voogd en Klaas Bloothoofd tot toeziend voogd over de In 1874 overlijdt de inmiddels weduwnaar geworden Johannes Stuij. Er zijn diverse bezittingen die verdeeld moeten worden onder de zes erfgenamen. Notaris J.G.A. Verhoeff reist vanuit Alkmaar naar Zee- mans Welvaren waar de erfgenamen reeds bijeen zijn gekomen. Guurtje, in gemeen schap van goederen getrouwd met Dirk Bloothoofd, erft sectie D nummer 345 ge naamd Zeemans Welvaren. Dit met de aan tekening dat 40 centiaren van de grond eigendom is van de Kanaal- en Zaanver- bindingmaatschappij te Wormerveer. Lang genieten zij niet van deze erfenis, want een jaar later, in 1876, overlijden zo wel Guurtje als Dirk. Zij laten tien kinderen achter. Hun oudste kind - zoon Klaas- is vijf entwintig jaar en jongste dochter Johan na pas twee jaar oud. Het is ook het jaar dat het Noordzeekanaal wordt geopend, waarmee het aantal schepen dat voor de Zaanse industrie door het Kogerpolderka- naal vaart, afneemt. Klaas en Klaasje zijn beide nog maar 25 jaar als zij aan hun leven in Zeemans Welvaren beginnen met een schuld en de zorg voor een groot gezin, herberg en jaagstation. Het is hard werken om alles in goede ba nen te leiden, maar het lukt. Regelmatig werkt ook Klaas zelf als scheepsjager. Na een jaar wordt zoon Pieter geboren, twee jaar later dochter Guurtje en na weer twee jaar zoon Roelof. In Zeemans Welvaren zal het zelden stil zijn geweest. Naast het bedienen van klanten in de tapperij en de zorg voor paarden en wachtende scheepsjagers, vraag het kin derrijke gezin om aandacht van Klaas en Klaasje. Zoals overal zullen ook hier de vele broertjes en zusjes samenspelen, ruziema ken, lachen en huilen. Dagelijks lopen de kinderen naar het schooltje in de Zuid-Schermer. Tot in 1884, achter de herberg, een lagere school met deftig schoolmeestershuis wordt ge bouwd. Als de kinderen groot genoeg zijn, helpen

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 9