:e- r't ine Jenny Mulder 53 In de tentoonstelling wordt ook een aantal schotels en borden ge toond die door onze vrijwilliger Jean Eybergen zijn gerestaureerd. Schade - Het object is gefragmenteerd in de bodem gevonden en in het verleden al eens gelijmd. Enkele scherven waren 'zwevend', dus deze konden niet aan andere scherven worden bevestigd. - Verwijderen van oude restauraties - Lijmen van gebroken objecten - Consolideren van barsten - Consolideren van loszittend glazuur - Aanvullen van afgesprongen schilfers - Aanvullen van ontbrekende scherven (bij zowel keramiek als glas), met onder andere gips en epoxy (colour fill) - Bijmaken van ontbrekende delen van bijv, delen van figurines, dekselknoppen, oren en handvatten - Retoucheren van aangevulde delen (zowel met de hand als met airbrush) - Opnieuw aanbrengen van vergulding Als voorbeeld: de restauratie van een Italiaanse maiolica schotel gaat, gemaakt in de fai ence techniek en gevonden in de Noord-Hollandse grond!. De scherven van de schotel lagen al jaren in het depot van het museum. Majolica 2 was een goed argument om Ma rijke in te schakelen er weer één geheel van te maken, zodat ook deze prachtige schotel tentoongesteld kon worden. De techniek werd ook in de 17e eeuw in Nederland gebruikt, vooral in Delft. tie an sar en BÜ ng es- 13 la- tal IO- as- >m els Behandeling - Omdat er bij enkele scherven een zogenaamd 'stoepje'voelbaar was, zijn deze losgemaakt en opnieuw verlijmd. Een aanzienlijk deel van de schotel ontbrak en moest worden gereconstrueerd. De moeilijkheid bij deze schotel was de (holle) lobben- vorm. Voor de reconstructie is een siliconenmal gemaakt van een deel van de schotel. Vervolgens is het ontbrekende deel van de schotel steeds in kleine stappen aangevuld door gips te gieten in de mal. Daarna is de ruimte voor de zwevende scherven uitgezaagd en zijn ze erin gelijmd. De aanvul ling moest hier en daar nog worden bijgewerkt om helemaal de goede vorm te krijgen. Tenslotte is de decoratie teruggebracht met acrylverf. Door de sym metrie in de schotel was het mogelijk het origineel te reconstrueren.Bij de tentoonstelling kunt u ook een filmpje bekijken waarin Marijke Top het proces van een restauratie laat zien. Voor meer informatie over het atelier 't Schervengericht www.atelierschervengericht.nl

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 53