te >rt n- ie et ie 35 ie ri ds In East Hampstead, M.O.B. Parkcamp bij Wokingham in Berkshire stonden nissen hutten voor hun gereed. Er volgde een maand van training (in de kou), marche ren en af en toe schieten in Aidershot en voor de rest veel vrije tijd. Ze werden aan- Op vrijdag 30 november 1945 werden de vrijwilligers per trein, via een omweg van wege onbegaanbare wegen, naar Oos tende gebracht voor een overtocht naar Engeland met de Belgische vrachtboot MS Prinses Astrid. Echter, de geallieerden dachten daar an ders over en hadden het voornemen om de vrijwilligers in te zetten voor de zuive ring en opbouw van Europa. Bovendien waren de vrijwilligers nauwelijks getraind, zeker niet voor uitzending naar de tropen. De uitzending naar de Oost werd van Nederlandse zijde toch doorgezet en de vrijwilligers verzamelden zich in Noordwij- kerhout, waar op maandag 17 september 1945 het Lichte Infanterie Bataljon (L.I.B.) 'De Kennemers' werd opgericht. Een eer ste training aldaar en in de nabij liggende duinen, volgde. Ter inspectie en opbeu ring bezocht Prins Bernard op zondag 17 november het kampement van de vrijwil ligers. gekleed met militaire retourgoederen uit Britse depots. Niet bepaald eerste klas, vuil en soms met oud bloed doordrenkt en zelfs met kogelgaten. Op maandag 31 de cember volgde eindelijk inscheping op het Britse troepentransportschip MS Alcanta ra. Een omgebouwd passagiersschip van 20.000 BRT. waarvan de ruimen ook waren ingericht voor het bergen van manschap pen. Overvol, met 3000 man aan boord, vertrok het schip vanuit Southampton. Het werd al snel het 'hongerschip' genoemd vanwege het erbarmelijke eten. in n: 'er ht d. n- 9- in ?n en tie ze Op woensdag 23 januari 1946 kwam de Al cantara aan bij Singapore. Het duurde nog zes dagen voordat ze van boord mochten in Port Dickson. Bij aankomst op het stati on bleek de trein pas de volgende morgen te gaan, dus bivakkeren op het station. De volgende dag naar Labis op Malakka en vervolgens per truck naar het voormali ge Japanse vliegveld Cha'ah. De omstan digheden waren zo slecht dat tien dagen later het bataljon naar Mersing, aan de Zuid-Chinese zee, werd overge plaatst. Lord Louis Mountbatten ver moedde dat de aankomst van Neder landse militairen kwaad bloed zou zetten bij Soekarno en zijn trawan ten, en weigerden medewerking te verlenen aan het transport naar onze kolonie. Pas eind maart mocht de En gelse boot SS Salween aanleggen in Tandjong Priok en kon het bataljon aan land gaan in Nederlands-lndië. Het was de Nederlandse Oost-kolo- nie waar Daan en Meindert hun ein de zouden vinden. Daan is, volgens dagboeken van strijdmakkers, bezweken aan malaria. Meindert is op woensdag 27 augustus 1947, bij een fel vuurgevecht met Indonesische extremisten, gewond geraakt door een kogel die afketste tegen een weaponcarrier en die hem in de buik ia ROYAL MAIL TURBINE STEAMER "ALCANTARA" AT RIO DE JANEIRO. ■in ht

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 35