De situatie van vóór 1811 De Starnmeer in oude geschriften De Starnmeer vanaf de Kogerpolderbrug 22 De laatste graaf van Holland was Filips de Tweede van Spanje. De man van de Inquisitie. Hij leefde van 1527 tot 1598. Het octrooi voor het droogleggen van de grote meren in Noord-Holland boven het IJ, dus ook van de Starnmeer, werd ver leend tijdens de Tachtigjarige Oorlog. val van de Starnmeer meer specifiek door: “de Ridderschap, Edelen en de Steden van De Staten van Holland en Westfriesland konden dus het octrooi verlenen doordat men zelf vond dat men geen verantwoor ding meer hoefde af te leggen aan de graaf, ondanks dat dit internationaal pas met de Vrede van Munster werd erkend. Vóór 1579 waren de Staten een vertegenwoor diging van de graaf. Het octrooi kwam er dus, maar er wordt met geen woord gerept over een verdeling onder de verschillende bannen. h r F v c C f f E t Tot 1811 had het bestuur van de Starn meer zelfstandige rechtsbevoegdheid tot het maken van transporten en hypothe ken wat betreft onroerend goed. Dit valt o.a. op te maken uit het boek van Th. A. Dinkla, maar is ook elders terug te vinden. De rechtspraak in de criminele en civiele sfeer lag bij de Grafelijkheid Holland. Om dit mogelijk maken was het gebied ver deeld in baljuwschappen. Dit werd mogelijk gemaakt door de Staten van Holland en West-Friesland. In het ge- Hollant ende West-Vriesland, representeren de de Staten van den selven Lande". Dit kon gebeuren doordat in 1579 de Unie van Utrecht werd opgericht. Ondanks dat de Tachtigjarige Oorlog in 1568 begon en eindigde in 1648 met de Vrede van Munster. Nu ben ik onlangs naar een lezing geweest die de heer J. Stolp voor de Oudheidkun dige vereniging Het Schermereiland hield. Hij heeft onderzoek gedaan naar de oude gemeentegrenzen in de Schermer. Deze pol der is duidelijk veel gro ter dan de Starnmeer, maar was dan ook onderverdeeld in veel meer gemeenten. Ook over wanneer die gren zen zijn ontstaan en hoe ze zijn vastgesteld, heeft hij niets kunnen vinden. Toch kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat zoiets 'ergens'vastgelegd moet zijn. Niet volgens het kadaster, want dat kwam ver na Napo-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 22