f- n ;l D' >/- in is ?k ii: d- ie et 'S- te tl- a- ?n 'e- en jn a- <n, en 'at in ?r Fred Hoek iet 17 Een passage uit het boek: "Ook het nieuwe schoolhoofd in De Rijp, een ongetrouwd man, dhr. Van de Berg staat als padvinder positief tegenover het Bijbelonderwijs. Op B(aden)P(owell)-day komt hij in pad- vindersuniform in korte broek op school. Een hartelijk, enthousiast en sportief man. Soms als het al te lang stil is in de klas, maakt hij ineens een reuzensprong met een daarbij pas send dierengeluid om wat leven in de brouwerij te brengen! Zo krijgt hij de kinderen aan het lachen, zonder dat het een chaos wordt. In de vakantie fietst hij in één dag het Ijssel meer rond. Hij komt ook op huisbezoek. Bij ons aan tafel eet hij als vegetariër ook mee van de soep. Wanda verontschuldigt zich voor de balletjes, maar dat hoeft niet. Hij legt ze met een grijns op de rand van zijn bord." en volmaakt evenmin. Maar ik heb er Goddank van het begin tot het einde met warme gevoelens van kunnen verhalen, als dankbaar deel van een geheel". De band van Martinus met Het Schermereiland gaat ruim zestig jaar terug. In 1955 werd hij predikant van het Pastorale Verband van de zeven gemeenten van het Scher mereiland, genaamd: 'Ned. Herv. gemeenten Graft c.al Hij kwam met zijn vrouw en drie kinderen, vanuit Middelbert in Groningerland, te wonen in de toenmalige pasto rie aan de Raadhuisstraat, naast het Grafter raadhuis. De oudste zoon Niek ging naar de Openbare Lagere School in De Rijp en Wijnanda naar de kleuterschool in Graft. In de jaren daarop gaan Wijnanda en Hans in het spoor van Niek naar de lagere school in De Rijp, waar meester Van de Berg de skepter zwaaide. Na acht jaar verhuisde het gezin in 1964 naar Diepenheim in Twente. Getuige het uitgebreide verhaal, heeft het gezin zich in Graft en De Rijp heel erg thuisgevoeld, ze vonden het een prachtig plekje. Met de agrarische achtergrond als Westlandse tuinderszoon en zijn vrouw Wanda uit Delft, was het niet moeilijk om te aarden in het tuinbouwgebied van het Schermer eiland. Ook genoemde kinderen voelden er zich thuis, in de buurt en op school. Ze komen er nog graag terug, om te roeien ofte schaatsen en bezoeken af te leggen. Het boek is in te zien bij het museum In 't Houten Huis in De Rijp. Belangstellenden die het zouden willen bezitten, worden verzocht zich daartoe telefonisch tot de schrijver te richten gezien de geringe oplage. Zijn nummer is 055-3665943. De kosten van het boek bedragen 30 euro, voor verzending komt daar nog eens 10 euro bij, want het weegt maar liefst één kilo. st is r- ft

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 17