10 ze mee in de herberg en in huis. Na de la gere school wacht het leven als boeren- intens verdrietige tijd heen te helpen. Zij hebben nu nog twee kinderen, de tienja rige Aaltje en de pasgeboren Roelof. Waar schijnlijk wonen er in die tijd ook nog vier of vijf broertjes en zusjes van Klaas in het gezin. Maar dan wordt het gezin weer door leed getroffen, in 1886 wordt vader Klaas ziek.. Als hij na een kort ziekbed overlijdt, blijft Schoolmeester Muus Slooten met moeder en zuster 1900 A d' IT kl s< je je rr di w meest waarschijnlijke oorzaak. De vijfjari ge Pieter overlijdt op 1 april, de eveneens zeer zieke zevenjarige Dirk overlijdt een dag later. Dan wordt ook de kleine Guurtje ziek en ondanks alle goe de zorgen sterft zij op 12 april op driejarige leeftijd. ren: er wordt een zoon geboren, opnieuw Dirk genoemd. De inkomsten uit de her wordt Nederland regelmatig getroffen berg/jaagstation lopen echter zo terug dat door cholera-epidemieën. Dit wordt ver oorzaakt door besmet voedsel of water is inmiddels wel bekend, maar er zijn geen geneesmiddelen om de ziekte te genezen. Goede hygiëne is het enige middel om Tot in 1882 het gezin wordt getroffen door Driejaar later is er gelukkig weer iets te vie- een ernstige ziekte. Dirk, Pieter en Aaltje worden dat voorjaar ziek. In de 19e eeuw Klaas en Klaasje besluiten Zeemans Wel varen te verkopen. Op 16 februari wordt Jacob Water de nieuwe eigenaar van huis, erf, stal, weide en kade voor 4500 gulden. Zeer waarschijnlijk huren Klaas en Klaasje verdere verspreiding te voorkomen. Het is 'hun' herberg en blijven zij daar wonen, een uiterst besmettelijke ziekte en gezien het dramatische verloop bij de kinderen in het gezin Sloothoofd, lijkt cholera de Drie keer een kind be graven, het is een zeer zware tijd voor het gezin en familie. De an- knecht, dienstmeisje of een ander baantje, dere kinderen gaan stil door het huis. Maar Door de opkomst van de motorschepen lang kan de herberg niet gesloten blijven, neemt de vraag naar scheepsjagers af, het werk moet doorgaan en misschien maar het lukt Klaas en Klaasje nog steeds helpt dat om Klaas en Klaasje door deze om met de herberg een boterham te ver dienen. Soms moet er geld geleend wor den en soms is er een meevaller, zoals een kleine erfenis uit de familie van Klaasje Bes- se. Het leven is niet makkelijk, het is hard werken en zuinig leven, maar het gaat.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2018 | | pagina 10