Johannes Reland, de vader van Adriaan Johannes Reland 4 Op 17 juli 1676 werd Adriaan geboren in De Rijp als zoon van de gereformeerde pre dikant Johannes Reland en diens vrouw Een jaar na de dood van Johannes ver scheen een bundel preken van zijn hand. Utrechtse vrienden hadden de bundel uit gegeven onder de titel De lydende Christus. Voorts kwamen enkele van zijn handschrif- 300 jaar Adriaan Reland Hoogleraar Oosterse talen, oriëntalist, theoloog, Neolatijns dichter en cartograaf fa 1 Op 5 februari 2018 zal het 300jaar geleden zijn dat Adriaan Reland overleed. Een uitmun tend wetenschapper was heengegaan. Reland werd geboren en begraven in De Rijp, maar niet veel Rijpers zullen opspringen bij het horen van zijn naam. Een enkeling heeft toeval lig het rouwbord in de Grote kerk gelezen waarop die bewuste achternaam voorkomt. Of iemand herinnert zich dat zijn voorvaderen deel hebben uitgemaakt van het Gezelschap Reland, een rederijkerskamer in De Rijp, in het midden van de 1 9e eeuw. In 2001 werd Adriaan Reland vermeld in een bericht van Jan Visser Lzn. In Een Nieuwe Chronyke, die daarin wijstop de publicaties in de Jaarboeken van het Vooraziatisch-Egyp- tisch Genootschap Ex Oriente Lux uit 1944 en 1951-1952. De auteur van het voor u liggend artikel kende hem ook niet, maar na enig zoeken verbaas de hij zich meeren meer over hetgeen de man gedurende zijn korte leven heeft gepresteerd. Op internet is er veel over hem terug te vinden en mede daarvan is het onderstaande een verzameld product. j 1 I '4 1 1 Agatha Prins. Adriaan was vernoemd naar zijn grootvader Adriaan Reland (1648- 1718), die secretaris was van een Water schap te Woerden en van de Engelse lady Elisabeth Watson (1638-1707). Elisabeth was de dochter van de raswerker Samson Johnz. Watson uit York en Cathalina Clae- sd. de Swarth uit Leiden. Johannes Reland was in 1670, op 22-jarige leeftijd, als prop onent - dat is een protestants theoloog, die na een kerkelijk examen als predikant be roepbaar is - naar De Rijp gekomen. In het jaar waarin Adriaan werd geboren werd Johannes beroepen om predikant te wor den in Alkmaar. Weer een jaar later werd hij predikant in Amsterdam. Johannes zou al op 55-jarige leeftijd sterven in het huis van zijn zoon Adriaan in Utrecht. Hij was daar- I heen getrokken nadat hij ernstig ziek was I geworden. Het stoffelijk overschot van Jo hannes Reland werd op 18 augustus 1703 in De Rijp begraven. ■Vrf fJs* !TI ■■■Ba 4(C'}«1 j tv J Li- 1 I -

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2017 | | pagina 4