OX"D Raadhuisberichten ar van de /ivants 1000 Zwaan) arijen van eetink- land.nl opij t.b.v. Hij is weer van u, veel leesplezier. Eric Berkhout 3 ‘iL'W iste lieuw ooit. Het iter enzo- zh rijft wat De zoekplaatjes van de vorige keer: de jongens en meisjes van de gymnastiek vereniging waren natuurlijk van TIOL (en niet van BATO). Ze zijn eigenlijk allemaal ondertussen wel bekend. De weggezakte ventwagen was van groenteboer Brouwer De laatste Kroniek van 2017 alweer. Nog een maandje, en dan is ook dit jaar weer een feit. In de vorige editie vertelde ik u over ons 'experiment' in de Graftdijken. U weet wel: Onbekend maakt onbemind. Onze be zorger daar heeft bij zo'n 50 adressen een kennismakings-Kroniek in de bus gedaan. Daarvan is de uitslag nu bekend: drie nieu we leden heeft dit opgeleverd. Eerlijk ge zegd hadden wij van het bestuur op een iets hoger aantal gehoopt. Toch gaan we hier mee verder. Deze keer is Grootschermer aan de beurt Fred Hoek was op dreef. Hij is zo'n beetje verantwoordelijk voor alle artikelen in deze aflevering. Zo dook hij in de geschiedenis van een bij het museum aanwezig tegelta bleau, ploos hij uit hoe het zat met de zgn. tableaux vivants bij gymnastiekvereni ging BATO, en beschreef hij de geschie denis van het gebouw van de Groene Zwaan. Fred had het er maar druk mee. Ondergetekende heeft ook nog twee ar tikelen geschreven. Zo is er een interview met Janus Schrama, een van de laatste vlotbrugwachters van de Kogerpolder, en een artikeltje over kranten die in WOU niet helemaal zuiver op de graad waren. Wat hebben we voor u in deze Kroniek? Wie had er wel eens van Adriaan Reland gehoord..? Toen Fred Hoek deze vraag stel de in de vergadering bleef het daar ook opvallend stil. In het lijstje BR 'ers (Beken de Rijpers) met een Thomas Acda en Piet (van) Bambergen hoort hij - ondanks dat hij al bijna 300 jaar uit ons midden is - toch eigenlijk ook een plekje te krijgen. Zijn lijst met verdiensten is schier eindeloos. Ons hoofdartikel is aan hem gewijd, en begin volgend jaar willen leden van de Universi- teit van Amsterdam een heuse Reland-dag gaan houden in De Rijp. Hopelijk is dat na het verschijnen van de maart-Kroniek, zo dat we u op de hoogte kunnen houden. in Oost-Graftdijk, en het vervallen winkel tje behoorde toe aan een kruidenierster in West-Graftdijk (zie deze Kroniek voor meer over deze dame). De jaarlijkse excursie dan. September blonk dit jaar niet uit in mooie, droge dagen, maar zaterdag de 23ste was een gunstige uitzondering. Met een volle bus togen onze leden richting Gorinchem en Kinderdijk. Een zeer geslaagde dag volgens enkele deelnemers. De najaarslezing in Noordeinde over plaatsnamen en de ontstaansgeschiede nis van met name de Schermer werd goed bezocht. Joop Stolp, de spreker, bleek hier een aparte visie op te hebben die echter door lang niet alle toehoorders werd ge deeld en/of gewaardeerd. Een helaas wat minder geslaagde avond, dus. «41 II JHI ll SHQ:’ k .öte. - if ri* f.jt I 1 - SS 1B r1’

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2017 | | pagina 3