Zuilen Straf Onze contreien Eric Berkhout 26 Overigens was de Telegraaf niet de eni ge krant die in die tijd een scheve schaats reed. De Courant Het Nieuws van den Dag en de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant (NRC) kregen ook met de commissie te maken. Deze kranten kregen eveneens een verschijningsverbod opgelegd, maar laatstgenoemde wist dat te omzeilen door zich de wat curieuze naam Nationale Rot terdamsche Courant aan te meten. Er werd duidelijk met twee maten gemeten. In het sterk verzuilde Nederland van die dagen vertegenwoordigde elke krant wel een zuil, en een zuil zonder krant was - ondanks dis cutabel gedrag - niet gewenscht. Vermoed wordt dan ook dat hooggeplaatste figuren uit de liberale zuil achter de wederopstan ding van de NRC hebben gezeten. Al in Juli 1947 werd 'Nationale' weer gewoon 'Nieu we' Rotterdamsche Courant, al werd wel de 'ch'in Rotterdamsche geschrapt. De Telegraaf had wat dat betreft pech; zij waren spreekbuis van geen enkele zuil en dus ook niemand met enige invloed die bij de commissie een goed woordje kon doen. de kranten in Alkmaar, hoewel er daar wat meer zekerheden zijn. De Vrije Alkmaarder bijvoorbeeld, begon in 1943, maar de paar gestencilde blaadjes kon nauwelijks een krant genoemd worden, bovendien was het een verzetskrant. In Den Helder was iets bijzonders aan de hand: De Heldersche Courant werd in sep tember 1941 'om pricipieele redenen ver- booden door de Duitsers' en daarna naad loos overgenomen door en Duitsgezinde redactie. Het kreeg wel een andere naam, of eigenlijk twee. Eerst Dagblad voor Hol- landsch Noorderkwartier, dat in 1942 stop te, waarna het Dagblad van Noord-Holland ging heten. Omdat hier sprake was van een ongeschonden blazoen, verscheen het op 5 mei 1945 als een van de weinige kranten weer onder eigen naam. De Telegraaf lag dus al vanaf mei 1945 stil, maar (pas) in 1948 werd het officieel en verbood de Commissie voor de Perszui vering de verschijning voor de duur van (maar liefst) dertig jaar van een blad onder de naam De Telegraaf. Ook de Courant Het Nieuws van den Dag moest bloeden voor haar daden, en kreeg twintig jaar opge legd. Toch bleek de soep minder heet ge geten te worden dan opgediend. In 1949 werden door de zgn. Raad van Beroep bei de uitspraken vernietigd Op 12 september 1949 verschenen beide kranten weer voor het eerst. In die eerste editie van De Telegraaf op de voorpagina een tekening van een muske- tier-achtige figuur met een wapperend vaandel. Eronder de tekst: Voor Volken Vrij heid, Voor Land en Vorst. Kennelijk wilde de redactie hiermee laten zien nu wél aan de goede kant te staan. '8 i {fa l>..' Ei. Hoe zat dat in ons gebied? Het Rijper Nieuws- en Advertentieblad hield het vol tot 1941 en werd in 1945 opgevolgd door de Rijper Courant. Keurig netjes binnen de lijntjes dus, al zal het gebrek aan grondstof fen en later elektriciteit ook ongetwijfeld meegespeeld hebben. Van een aantal Wa- terlandse kranten als De Drie Meren en De Nieuwe Noordhollandse Courant, viel lastig te achterhalen of ze zijn blijven verschijnen of niet. Het Waterlands Archief heeft veel materiaal gedigitaliseerd, maar het is niet gezegd dat dit voor alle titels gedaan is tot de dag dat men (al dan niet) ophield te verschijnen. Eigenlijk geldt dit ook voor fa ra -rï' Xt# w a.-»-** US I V I 8 rif SS r

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2017 | | pagina 26