Particulier bedrijf ontstaan uit een erfenis 4 s Het was vroeger voorwaar ruig volk tus sen Purmerend en De Rijp, Graft en hoe de dorpen ginds nog meer mogen heten; nu zetelt er een geslacht van rustige landbou wers. Maar de herinneringen aan de vroe gere zeevaart zijn er nog vele - zelf in de popperige gasfabriek van het dorp De Rijp het is helemaal een wonderlijke gasfabriek daar. Een fabriek met een oud en bizar ver haal zoals er weinige zullen zijn in de ar chieven van een industrie, welke zo nauw verweven is met de opkomst der moderne energie winning, een verhaal waaruit blijkt dat onder die stijfhoofdige reders een was die verder keek dan zijn neus lang was de naam van deze Jan Boon junior heeft nog altijd klank in deze contreien en de reden daartoe wil dit artikel onthullen. De was wappert aan de lijn, gespannen van het gashoudertje, recht over het bleekveld naar het scheefhangende toegangshek tot de domeinen van de Rijper gasfabriek. Een ongewone 'move' van de redactie. Kees de Gooijer maakte ons attent op dit onderstaand artikel. Al eens verschenen in de IJmuider Courant van 26 augustus 1950. Zomaar klakkeloos zo'n artikel overnemen is er - in het licht van auteursrecht - heden ten dage niet meer bij. De IJmuider Courant van toen is echter een heel andere dan de huidige. In krantenland is veel gebeurd en deze krant zit tegenwoordig onder de vleugels van de Telegraaf Media Groep. Ook hadden we de pech dat de auteur destijds het stuk alleen met zijn initialen -J.F.- heeft ondertekend. Zoeken naar de bekende speld in een hooiberg dus. De redactie heeft - om een hoop gedonder vóór te zijn - wel contact gezocht met huidig adjunct hoofdredacteur Gerben van 't Hek, en deze heeft toestemming tot plaatsing verleend. Waarvoor onze hartelijke dank! Voor de oven staat de fabrieks-opzichter Rot, baas over vijf mensen en het kleinste gasbedrijfje van Noord-Holland. Baas ook over de enige gasfabriek in deze provincie, die particulier eigendom is. Rot begon hier in 1903 als veertienjarige knaap, zodat hij overeen paar jaarzijn gouden jubileum zal gaan vieren. Zijn eerste verdienste beliep twee kwartjes per werkdag en sindsdien heeft hij de geschiedenis van de Rijper gasfabriek verder helpen schrijven een his torie, beginnend op het moment dat Jan Boon Junior op 31 maart 1847 als lidmaat van de Doopsgezinde gemeente overleed en een legaat van tweeduizend gulden aan de Diaconie der Hervormde gemeente Dof zucht de exhauster van het bedrijf om de kostelijke brandstof in de ondergrond se buizen te stuwen. Wat niet meevalt voor een machien dat sinds het begin dezer eeuw zijn vliegwiel heeft laten wentelen. In het malse land bezijden Purmerend, waar de lange lijnen der polderwegen naar een groe ne oneindigheid wijzen en de dorpen nauwelijks de verre vlakte kunnen onderbreken; in dat land van propere meidjes en schone koeien tegen de polderdijken, zijn een paar buurtschap pen in de klei gelegd wier bewoners in vroeger eeuwen de walvisvaarders en de haringbuizen bevolkten. Daar kwamen de Leeghwaters vandaan, die de molens lieten malen en de dijken legde om de meren droog te maken. Dat waren de vechters tegen de conservatieve reders, wier eigenbelang hen een felle maar verloren voor hun viswater ingaf. MM® Whig ■I b b £1 'i XI' ft /M r Ar f 4 K In De Rijp werkt gasfabriekje voor de liefdadigheid r L

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2017 | | pagina 4