ZOMERAVONDWANDELING ZAANDIJK L. Graanmolen De Bleeke Dood 18 Ook komen we erachter hoeveel soorten Zaansgroen er zijn. Dit va rieert van donker- tot gifgroen. Er is zoveel hout dat een verfwinkel drij ven in Zaandijk gewoon een goud mijn moet zijn. Toch valt hier en daar Molen de Bleeke Dood is, als je eron der staat, een imposant bouwwerk. Zaandijk inlopend in noordelijke richting laat (nog steeds) mooi zien waar het geld zit. Aan de kant van de Zaan de patriciërshuizen en daar te genover woningen van de arbeiders klasse. Het is echter aan deze kant waar we (ongepland) kunstenaar/ musicus/restaurateur Frans Wytema tegen het lijf lopen. Hij nodigt ons uit zijn (ook herplaatste) huisje van bin nen te bekijken. Met de haardplaats en de ongelofelijk, brede houten zolderingdelen is het helemaal in de oude stijl teruggebracht. Werkelijk prachtig..! Welbekende panden als het Honing Breethuis en het Weef- huis passeren de revue. Het valt op dat, op een enkel pand na, alles er prachtig bijstaat. Zoals gebruikelijk ook dit jaar weer een wandeling op de langste dag. Een werke lijk prachtige avond, dus de belangstellen den konden wat ons betreft in grote getale toestromen. Zaandijk...ondergetekende was er menig maal doorheen gereden zonder te zien wat een wonderschoon lintdorp dit is. Pan den als die van Rijkes op de Kleine Dam, met houtsnijwerk in de vorm van voluten en guirlandes, zijn hier zo talrijk dat je er bij wijze van spreken over struikel. De twee gidsen die ons gezelschap wegwijs maken, blijken goed te zijn ingevoerd. We beginnen op de Julianabrug over de Zaan waarbij we kijken op de Zaanse Schans. Een verzameling molens en hui zen die hier vanuit de hele Zaanstreek herplaatst zijn. Er wordt gewoon gewoond, iets wat met de honderd duizenden toeristen om de deur niet altijd een feestje zal zijn. fit <rj I Ti if 1 I te. - **j - - -- - -

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2017 | | pagina 18