Eigendomsrecht Herbouw Ongeveer vier jaar geleden reed Christiaan Winter, de stadsbeiaardier van o.a. Alk maar, door De Rijp en verwonderde zich over het feit dat zo'n machtige 17eeeuwse toren niet was voorzien van een carillon. Immers, De Rijp was ooit een welvarend gehinderd worden opgemaakt, dorp geweest met veel externe, nautische betrekkingen. Weliswaar had de dorps- brand in de nacht van 6 op 7 januari 1654 diepe wonden geslagen in het dorp, maar de kerk was voortvarend uit de as herre zen en kon zich het jaar daarop al laten trakteren op prachtige, gebrandschilderde ramen, gegeven door de randgemeenten en belangrijke relaties. De toren liet nog even op zich wachten, maar in 1661 was de bouw daarvan ook een feit. Een recent feiten toch een historische gebeurtenis. Zo kan het gieten van een eigen dorpsklok toch wel genoemd worden. Op 1 en 2 april 2017 was het zover dat de eerste en grootste klok van het nieuwe carillon werd gegoten in de open lucht naast de Grote Kerk van De Rijp. Dat daar het nodige aan voorafging, is hieronder te lezen. moest dus een 'recht van opstal' worden gevestigd, zoals dat notarieel wordt uit gedrukt. Echter, bij de voorbereiding van deze akte bleek de grond onder de toren, en daarmee de opstal, bij de kerk te beho ren. Nadat dit historische misverstand uit de wereld was geholpen, kon de akte on- Een andere, nieuwe toren is er dus ge bouwd vóór het schip van de kerk. Maar uit de rekeningen van de toren blijkt dat er I ■1 Zoals het klokje thuis tikt re toren of de fundering is eerder, tussen 1654 en 1661 aangelegd. Het eerste is het meest aannemelijk, want de toren staat Eigenlijk zou er wat de toren betreft niet van'herbouw'gesproken kunnen worden. Het duurde namelijk nog een poos voor dat men aan het idee gewend was, dat er een andere toren moest worden gebouwd. Een andere toren? Ja, want de oorspronke lijke toren was een daktoren op het schip van de kerk, zoals nu is te zien in Oost- en West-Graftdijk. Dit daktorentje ging ten Opvallend bij de herbouw was dat vooral onder gedurende de brand. Op het brand- enkele welgestelde lidmaten er veel geld schilderij van Egbert van der Poel is deze voor over hadden om dit te laten plaats- ondergang duidelijk waar te nemen, vinden, want van wie was die toren? In 1620 gingen 'den Kerckmeesteren' er nog toe over om tot ‘verstyvingh van den toren' te komen. In ieder geval heeft de toenma lige gemeente De Rijp de toren altijd als voor de fundering niets is betaald. Kenne- haar bezit beschouwd en daar ook naar lijk was er al een fundering van een oude- gehandeld. Alle onderhoud in de jaren daarna is van gemeentewege geschied. Met de gedachten dat kerk en samenle- I bij de voorbereiding anders te liggen. De kerk, dus kennelijk'op oude voet'. Stichting Carillon De Rijp wilde in het bezit van iemand anders een carillon aanbren gen en dat hoorde geregeld te worden. Er u 'Hu 1 1 r ra H Ui t1 i I ff- 1 1 Y 7 B Z- I te i h 11 w, i CSrlI.1 Ar'

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2017 | | pagina 28