■ïi De Rechtestraat met de arend, vóór 1900. De wei nig sierlijke vorm riep ken nelijk associaties met een dodo op. hij soms dingen wegliet of juist aanbracht. Saillant detail op deze aquarel is wel de in het midden van het pand afgebeelde voor deur. Lastig te zeggen of dit ook onder die artistieke vrijheid viel, of dat dit werkelijk zo was. Spaarman gaf de vogel echter wel al haar bruine kleur. Een voorzichtige conclusie is dus dat er vanaf het derde kwart van de 19e eeuw tot begin jaren zestig altijd een vogel op het pand gestaan heeft. Hoe vaak het beest in die pakweg 80 jaar vervangen is, blijft on bekend. Cornelis de Jong en de arend Toen Cornelis de Jong in diezelfde jaren zestig Rech testraat 78 kocht, had hij ei genlijk wel andere dingen aan zijn hoofd dan het wel en wee van die vogel op zijn dak. De woning liep, net als veel andere woningen in het dorp, op haar laatste benen. De slopers die indertijd door De Rijp reden, rekenden zich, min of meer aangemoedigd door de gemeente, al han denwringend rijk. Ook de vogel liep op zijn laat ste benen, en kennelijk was dat voor De Jong de aanlei ding om in september 1961 een brief naar ene G. Brucker van het molenmuseum in Koog aan de Zaan te sturen. Hierin vraagt hij om een prijs opgave voor het hakken van een nieuwe arend. Brucker schrijft een paar weken later terug dat hij de opdracht wel wil aanvaarden, maar twijfelt over de houtkeuze. Ook vindt hij het moeilijk een prijs af te maken. Uiteindelijk wil hij het doen voor fl. 350 gulden, exclusief hout. Cornelis de Jong vond dat waarschijnlijk aan de lage kant, want uit zichzelf biedt hij de beeldhouwer fl. 175 gulden meer aan hakloon. Brucker antwoordt daarop in een brief uit december van datzelfde jaar dat hij akkoord gaat. 5 i

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 5