lam 9- bij or slui- :er j stil jwe 'ee t dere om nen '017 /ordt De grote Tentoonstelling Majolica De heer Pieter Tichelaar uit Makkum (van de beroemde aardewerkfabriek) is bezig met twee standaardwerken over Majolica in Nederland. Hij heeft uren doorgebracht in ons museum om fraaie borden uit onze collectie te fotograferen. Immers, het Schermerei land, met dorpen als Schermerhorn, Grootschermer, Oost- en Westgraftdijk, De Rijp, Graft, en Noordeinde, is voor Nederland een belangrijk vondstgebied voor majolica en slib- en krasaardewerk. De museumcollectie bestaat alleen al uit ruim 1000 voorwerpen, alle bodemvondsten, afkomstig van het Schermereiland. Het eerste standaardwerk van expert Tichelaar, met als titel "Het Korfje", is een handlei ding voor o.a. verzamelaars, studenten archeo logie, archeologen, etc. en vooral bedoeld om majolica te herkennen en te determineren. "Het Korfje" zal eind 2016 gereed zijn. Geba seerd op dit boekje wordt er een Majolica-ten- toonstelling als 'voorproefje' gehouden in het Rijper museum. Deze tentoonstelling is ook tevens de aankondiging van het omvangrijke onderzoek dat dhr. Tichelaar heeft verricht en waar het tweede boek (met als werktitel "De Vondst") aan gewijd is. Het boek zal augustus 2017 gereed zijn en gelijktijdig bij het verschij nen van dit'omvangrijke standaardwerk'wordt de tweede grote Majolica-tentoonstelling ge houden in ons museum. Dhr. Tichelaar is bij beide tentoonstellingen de gastconservator. Esther Derkx - productontwerper/designer van o.a. hedendaags en hergebruikt aardewerk, wordt ingehuurd voor het ontwerp en de vormgeving van de tentoonstellingen, die daarmee een nationale en internationale uitstraling krijgt. Tevens wordt een relatie ge legd met de hedendaagse design. Twee bijzondere, unieke, tentoonstellingen in De Rijp! Opzet tentoonstellingen. In de eerste tentoonstelling, gekoppeld aan het boek "Het Korfje", zullen wij ongeveer 40 majolica-schotels tonen. Dit zijn met name schotels die zijn afgebeeld in het boek. Daarnaast zullen een aantal voorbeelden getoond worden van gerestaureerd majolica. Bij de presentatie van het tweede boek "De Vondst", dat het nieuwe standaardwerk over Majolica wordt, komt er een tentoonstelling in het Museum waarin een compleet over zicht wordt gegeven van de productiecentra, de handelsrelaties en de vondsten. Tentoonstellingsperiode De tentoonstelling 't Voorproefje is gepland in de periode 7 januari 2017 tot en met 26 maart 2017 en de grote majolica-tentoonstelling van 1 september 2017 tot en met eind maart 2018. Daarna zullen deze tentoonstellingen een vervolg hebben in nog nader te bepalen musea. W*ijris i-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 47