Verslag najaarslezing Henk Weltevreden 19 Oktober jl. werd Oudheidkundige vereniging 'Het Schermereiland'vereerd met een bezoek van Henk Weltevreden. Deze gaf een lezing, die voor het eerst gehouden werd in het aula-gedeelte van de nieuwe brede school in De Rijp. Een avond, zo leek het, onder een gelukkig gesternte Piet Roelofsen had het geluid perfect in orde, en de ambiance van de brede school was meer dan prettig te noemen. Restte ons nog slechts één ding: een goede opkomst. Bij in het verleden gehouden lezingen werden wij nogal eens geplaagd door slecht weer, minder aansprekende thema's, en vooral voetbal... Echter, deze negentiende oktober, niets van dat alles....het publiek stroomde in grote getale binnen. Zoals gezegd, mochten wij Henk Weltevreden ontvangen. Weltevreden is schrijver van diverse boeken, documentairemaker voor de VPRO en Korea-kenner bij uitstek. Min of meer een BN'er, dus. Ondanks dat Henk Weltevreden geboren en getogen is in Maassluis, is er een geme ne deler tussen hem en De Rijp. nl. Jan Jansz. Weltevree, de Rijper zeeman die in 1627 schipbreuk leed op een eiland voor de kust van Zuid-Korea. Na heel veel uitpluiswerk is Weltevreden er achter gekomen dat hij - ondanks dat zijn naam nu anders geschreven wordt - de dertiende nazaat van deze Rijper kanonnier moet zijn. Een geluk bij een on geluk was wel dat hij mevrouw Weltevree achterliet met een kind, anders was de lijn er überhaupt nooit geweest. Als hij om 20.00 uur van wal steekt, zijn al direct een paar dingen duidelijk: hij is een zeer geoefend spreker, en hij heeft heel veel te vertellen. Het verhaal van Jan Janz. Weltevree kan gezien worden als een ui; het kent zeer veel lagen. Hij heeft er voor deze avond duidelijk voor gekozen alleen de buitenste lagen aan te spreken. Hierdoor ontstaat een verhaal dat ook voor de minder geschiedkundig onderlegde toeschouwer zeer de moei te waard is. Een verhaal in twee bedrijven. Vóór de pauze belicht Weltevreden zijn jeugd en zijn zee mansfamilie in Maassluis. Hij vertelt hoe hij door een oom geïnteresseerd is geraakt in Weltevree en Korea, maar spreekt hij ook openlijk zijn twijfels uit. Was Jan Jansz. Welte vree wel een Rijper? Toen de Gorinchemse V.O.C.-boekhouder Hendrick Hamel (ook na schipbreuk) in 1653 aanspoelde in hetzelfde Korea, en voor de inmiddels gezant van de koning benoemde Weltevree moest komen, vertelde deze 'van De Rijp' te komen. Onduidelijk is of hij daar ook had gewoond of er werd geboren. Henk Weltevreden heeft dat nergens terug kun nen vinden. Interessant is zijn verhaal dat bij generaal Nam II, een van de ondertekenaars van de (nog steeds voortdurende) wapenstilstand tussen Noord- en Zuid Korea, wel eens Nederlands bloed door de aderen kan hebben gestroomd. Echte bewijzen hiervoor zijn er echter niet, en men liep/ loopt er ook niet mee te koop. En zo zijn er nog veel meer vaagheden en aannames die niet echt stevig onderbouwd 40

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 40