DeTheresia-hoeve Aan de stille kant van de Zuidervaart, tussen de Driehuizer- en de Laanweg, staat de Theresia-hoeve. Eind 1800 was de stolp eigendom van de zeer welgestelde familie Scha de uit Haarlem, die er wel meer zgn. 'buitenverblijven' op nahield. De vrouw van Carl M.FSchade heette Theresia Maria Anna Elizabeth Diekmann, en met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid heeft hij de stolp naar haar vernoemd. Ons kent ons in dat (rijkeluis) wereldje, want later ging de stolp over in handen van het Snouck van Loosen fonds te Enkhuizen, dat het verpachtte. is al- in de nog )pge- 3nge- >ndis- Druari en de 1 rela- Feit is ie tijd orbe- want e Ma- eftijd. nster- Op dinsdagmiddag 29 oktober 1957 ging het echter helemaal mis aan de Zuidervaart. Een passerende automobilist attendeerde de bewoners dat de vlammen uit het rieten dak sloegen. De familie, die nota bene gewoon in de huiskamer zat, had niets in de ga ten. Daarna ging alles razendsnel. De brandweer van Akersloot (kennelijk via de pont) was als eerste ter plaatse, maar de spuit bleek defect. Het maakte voor de redding van het gebouw niets meer uit. De zestien stralen uit Alkmaar en Zuidschermer, die de vlam men naderhand probeerden te temmen, waren kansloos. Boer Van Baar had gelukkig zijn vee nog niet op stal, dus het bleef bij materiële schade. Al het in de boerderij opgeslagen hooi, alsmede een partij pootaardappels ging verloren. Het gezin, bestaande uit elf personen, moest elders onderdak zoeken. Alleen de voormuur bleef staan, maar daar is, gezien de indeling van deuren en ramen, bij de herbouw in 1958 geen gebruik meer van gemaakt. Puntje blijft alleen de naam: is het nou DeTheresia-hoeve of Theresia's hoeve..? khout

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 37