N.H. begrafenisfonds, trok de knip. Koker had in 1899 tweeduizend gulden voor het pand betaald, en zo kreeg de gemeen te toch een deel van haar geld terug. De woning werd daarna bestemd om er een leerkracht van de openbare lagere school in te huisvesten. Hoofdonderwijzer Teunis Pieter van Houwelingen werd de volgen de bewoner. Uiteindelijk zou in 1952 de woning onderdeel uit gaan maken van de toenmalige winkel van Jan Kaptein. Wat gebeurde er verder met de Kokers? Op de kaart van het bevolkingsregister is te zien dat Baltus officieel wordt uitgeschre ven op 6 juni 1914. Hij is dan al weer vrij man, maar zonder huis en baan, maar mét het stempel persona non grata. Het leek hem kennelijk beter uit De Rijp te vertrek ken. Op de kaart staat Rotterdam als zijn Geziena Maria Stoop -Woestenburg t Ons oudste lid, Sientje Stoop, is niet meer. Na ruim honderd jaar moesten wij donderdag 22 sep tember 2016 afscheid van haar nemen. Een respectabele leeftijd waarbinnen ze vaak onze vereni ging van dienst was. Vragen over het verleden of het noemen van namen van personen op afbeel dingen waren haar specialitei ten. Tot op hoge leeftijd was zij in staat de mensen te herkennen en te personifiëren. Eigenlijk een onmisbare bron voor de vereni ging die nu, met haar overlijden, niet meer is te raadplegen. nieuwe domicilie. Zijn vrouw Maartje ver trok naar Haarlem, waarschijnlijk naar een van haar zoons. Of hij lang in Rotterdam is gebleven, is al lerminst zeker. Voordat hij definitief in de anonimiteit verdween, zijn er toch nog wat laatste 'levenstekens' van hem opge vangen. De eerste is de scheiding, aange vraagd door zijn vrouw voor de Arrondis sementrechtbank te Haarlem, in februari 1922. Welk effect de gevangenisstraf en de latere 'verbanning' uit De Rijp op hun rela tie heeft gehad, is puur speculeren. Feit is wel dat ze uit elkaar gingen. Rond die tijd had Baltus nog een baan als kantoorbe diende, vermoedelijk in de Beemster, want daar stond hij ingeschreven. Maartje Ma- ijer overleed in 1933 op 67-jarige leeftijd. Baltus Koker overleed in 1941 in Amster dam op bijna 80-jarige leeftijd. Eric Berkhout 36 mW

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 36