een ongeval op het land van K. Bakker in de Starnmeer. Bij het overkoppelen van een wagen kwam hij ten val en werd bij de arm gegrepen door de draaiende aftak-as van de tractor. Hij hield er een gebroken been en een vleeswond in zijn arm aan over. Ook hierbij kwam de nonchalante houding van Bergsma naar voren. Het ge mis van beschermkappen was in aanleg de oorzaak, terwijl hij die wel tot zijn beschik king had. Maar ondanks de haat-liefde verhouding tussen het bestuur en Bergsma, kwam het voltallige bestuur op 17 oktober 1964 wel naar zijn receptie bij zijn 25-jarig huwelijk, en gaf hem 100 gulden cadeau. Ontbinding en einde der vereniging In de vijftiger jaren moesten jaarrekenin gen regelmatig nadelig worden afgeslo ten. Het jaar 1962 werd gekenmerkt als een slecht groeizaam jaar, hetgeen het sal do weer niet ten goede kwam. Medio 1963 was er wederom een fors tekort. Leden vroegen zich af of de vereniging zich wel kon handhaven, nu landbouwers al meer Loonbedrijf zelf tot aankoop van werktuigen overgin gen. Maar de winter van 1963 leverde weer iets extra's op door sneeuwruimen voor de gemeente en het Hoogheemraadschap (o.a. de Noordeindermeerdijk en de Zuid- dijk in De Rijp). Dat gaf enige verlichting, doch het jaar 1965 was het weer raak, en leed men zware verliezen. Opheffing van de vereniging kwam weer in zicht. Beslo ten werd, tegen beter weten in, om toch nog een jaar op de oude voet door te gaan. In de vergadering van de Federatie van Landbouwwerktuigen Exploiterende Co- operaties (F.L.E.C.) afd. Noord-Holland d.d. 28-1-1963 memoreerde de federatie voorzitter Hopman dat enkele afdelingen waren opgeheven (o.a. Heerhugowaard), waardoor de contributie verhoogd moest worden. De federatie-afdeling Noord-Hol land telde toen nog vijf leden. Naast Grootschermer en Texel waren dat Anna Paulowna, Spierdijk en Schagerbrug (Zij- pe). De coöperaties hadden tezamen 422 aandeelhouders met totaal 11.722 hectare. Niet gering, zo op het eerste gezicht, maar nog steeds tekort om het hoofd boven water te houden. De coöperaties zouden binnen de vijf jaar Fa. J. Bergsma en zonen allemaal zijn ver dwenen. Gras en riet maaien Kuilen Hooipersen Gieren Mestverspreiden Greppelfrezen Kantensnijden Krozen met o.a. maaiboot Baggeren met drijvende kraan en baggerspuitboot Motorzagen Houtversnipperen 1843 JJ GROOTSCHERMER, NOORDEINDE 50 Telefoon 02997 - 1344 Tijdens de be stuursvergadering in Grootschermer van 17 januari 1964 vroeg de voorzitter of de vereniging moest blijven bestaan of dat er geliqui deerd moest wor den. De tarieven van de vereniging stonden in schril contrast met die 24 i

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 24