aldus accountant Wennink, "maarze moes ten de vereniging ook laten werken De oproep sorteerde geen effect, want in 1965 werden er 74 leden geteld, en ook het verhuren aan leden was met 15% ge daald. Het werd kritiek voor de coöperatie. Goede raad was duur, dus werd de stap genomen om ook werkzaamheden te gaan uitvoe ren voor niet-leden. Men rekende wel 10- tot 25% extra om druk uit te oefenen om hen zo vooral lid te laten worden. Dit had een neveneffect, want de belastingdienst zat ook niet stil. Zolang het eigen leden betrof, was men vrijgesteld van vennoot- schaps- en omzetbelasting, doch toen ook voor niet-leden werkzaamheden werden uitgevoerd, moest er'omzetbelasting'wor den berekend. Het kreeg weinig bijval en men schoot er dus niet erg veel mee op. Voor hetzelfde geld ging men weer z'n heil zoeken bij de 'wilde' loonwerkers. Me- BedrijfsleiderJan Bergsma dat een zgn.'uittreegeld'verschuldigd was. Echter verplaatsing of stoppen van het be drijf kon leiden tot gehele of gedeeltelijke ontheffing van het 'uittreegeld'. Hoog op lopende ruzies werden in de notulen niet gevonden. Klaarblijkelijk zijn er nimmer grote geschillen geweest tussen bestuur en leden. j nig lid liet zich uitschrijven, ondanks de sancties. Einde van een lidmaatschap be tekende ook verlies van aanspraak op de bezittingen van de vereniging, maar ook Aankopen, tarieven, rechten en plichten Het eerste -hierboven genoemde - initi atief bleef niet zonder effect, want met de oprichting in het achterhoofd was er op 8 december 1948 al een demonstratie geweest op het land van Keppen met een Fordson Mayor tractor met een greppel- ploeg. Men was zo tevreden dat op voor hand - dus vóór dat er sprake was van een vereniging - al een tractor met maaibalk was besteld bij Willem Wester in Schermer- horn. Hij was uit voorraad leverbaar en arri veerde reeds op de dag van oprichting. Dit was pas een feit bij akte. Zonder sta tus kon geen lening worden verkregen, dus werd voorlo pig een krediet van 1.000,00 aange vraagd bij de Boe renleenbank. Pieter Bruin en Piet Scher- merhorn stonden als borgen garant. Direct na de op richting van de vereniging werd al besloten het machi nepark uit te brei den met een mestverdeler 1.375,00) en zo nodig een greppelploeg. Het maailoon werd vastgesteld op 13,00 per hecta re en 15,00 voor niet-leden. Als eerste 18

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 18