In 38 artikelen stond omschreven hoe leden, bestuur en bedrijfsleider met el kaar om moesten gaan. Het werkgebied was inmiddels uitgebreid tot Midden Noord-Holland. Zonder op- of aanmerkingen werden de nieuwe conceptstatuten op 28 april 1961 goedgekeurd. De nieuwe statuten volg den en kregen een plek in het bijvoegsel nr. 407 van de Staatscourant d.d.1 -12-1961 Het huishoudelijk reglement bestond uit een ongedateerd, gestencild foliovel met slechts vijf artikelen: Artikel 1 regelde het uittredegeld 15,- per hectare). Artikel 2 meldde dat lid worden niets kost te, maar... Artikel 3 gaf aan dat men als lid met 6 hec tare 20,- inleggeld was verschuldigd, tot 10 hectare 40,- en daarboven 60,-. Artikel 4 was nodig om door goedkeuring van de leden het bestuur te machtigen om leningen en aankopen aan te gaan boven de 4.000,- en machinehuren langer dan één jaar aan te gaan. Artikel 5 ging over de rente van 6%, wel ke voldaan moest worden op niet voldane rekeningen. Het huishoudelijk reglement is kennelijk al die tijd gehandhaafd, er is geen nieuwe aangetroffen. Leden Zoals vermeld, waren er aanvankelijk al leen leden uit Grootschermer, en werden later leden uit de omtrek aangetrokken. Medio 1951 bedroeg het aantal leden 47 met totaal 700 hectare land, vijf jaar later waren er 96 leden met 1500 hectare. Een natuurlijk verloop van het ledenbestand hield het ledental rond de 100. Overleden leden werden meestal opgevolgd door de zoon of een nader familielid of er diende zich nieuwe leden aan. Maar dat bleef niet zo voortduren. Rond 1959 deed zich een nieuw fenomeen voor: het uittreden van leden. Verschillen de leden gaven te kennen met hun bedrijf te willen stoppen door ouderdom. De zo nen waren minder gecharmeerd van het landleven, waardoor gebrek aan opvolging ontstond. Er waren ook andere redenen tot afhaken. Bestuurslid Kostelijk bedankte in 1963, omdat de vereniging niet paste in zijn akkerbouwbedrijf. Hij vond bovendien dat het personeel van de vereniging onvoldoende ac tief was. Dat was harde kritiek die het bestuur eigen lijk onvoldoende oppakte. Kostelijk wilde alleen maar lid blijven voor het bieten rooien. Dit ging het bestuur te ver en het werd ook niet geaccep teerd. 'Wilde' loonwerker Schrama op Noordeinde Aan deze houding starre moest 16

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 16