voor een gezamenlijk vastgesteld tarief een werktuig met bestuurder. De vereni ging werd zo als het ware een verlengstuk van het bedrijf. Een coöperatie was het sleutelwoord. In de buurt waren er verschillende voor beelden voorhanden. Coöperaties heb ben altijd een belangrijke rol gespeeld in de economische emancipatie van grote groepen van de bevolking, vooral rond de eeuwwisseling van de 19de naar de 20e eeuw. Via de coöperatie konden produ centen en consumenten zich verenigen en zo gezamenlijk doelen bereiken die voor de individuele mens onbereikbaar zou zijn geweest, vooral op het gebied van investerin gen. Alles gericht op het vergroten van economi sche macht en het beha len van meer voordeel. De coöperaties waren in de Tweede Wereld oorlog verboden, maar beleefde daarna een op bloei, zo ook in Groot schermer. Enkele jaren na de oorlog werd dan ook de vereniging, ge noemd in de kop van dit artikel, opgericht. De vereniging Landbouw Werktuigen Vereniging Groot schermer. Het oprichtingsbestuur bestond uit de heren Pieter Bruin en Piet Schermerhorn, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeling 'Schermereiland' van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, alsook de heer Jurien Jans Polter, assistent landbouwconsulent/-voorlichter te Groot schermer. Hij zou later de bedrijfsleider van de vereniging worden. Bij de ledenvergadering van 15 maart 1949 was notaris Dirk Kruimel van Oterleek uit genodigd, teneinde de rechtspersoonlijk- De oprichting van de vereniging vond plaats ■hbhi op zaterdag 11 december 1948, ten huize van de heer C. van Truijen in Grootscher mer. Het kreeg de naam: Coöperatieve vereniging tot exploitatie van landbouw werktuigen en -machines "Grootschermer" G.A. te Grootschermer, gemeente Zuid- en Noord-Schermer. Een hele mond vol, waar door het al snel werd verkort tot: Coöp 53 sl heid van de vereniging gestalte te doen geven. Polter las de akte van oprichting en de statuten voor, die daarna werden gete kend door het dagelijks bestuur, bestaan de uit de heren Piet Wiedijk Kz., voorzitter, Freek Wiedijk Jz. secretaris, en Piet Keppen, penningmeester. Jan Prins en JJ. Polter tra den op als getuigen. In het bijvoegsel 98 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 13